Türk Su Ürünleri Sektörü New York’ta Şov Yaptı


Soldan sağa; İsmail Aksoy,Tolga Uruk,Sinan Kızıltan, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Melih işliel,Taner Ciğer, Alp İnal, Türkiye’nin New York Ticaret Ateşesi Serhan Kara

Soldan sağa; İsmail Aksoy,Tolga Uruk,Sinan Kızıltan, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Melih işliel,Taner Ciğer, Alp İnal, Türkiye’nin New York Ticaret Ateşesi Serhan Kara

 

TÜRK SU ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ FANCY FOOD’TA ŞOV YAPTI

 

NEW YORK FANCY FOOD FUARI’NDA 3 BİN KİŞİYE TÜRK SU ÜRÜNLERİ TATTIRILDI

Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörlerinden Su Ürünleri Sektörü, Amerika pazarını büyütmeyi hedefliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde New York’ta düzenlenen ve Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından üstlenilen, Summer Fancy Food Show Fuarı’na katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu, son yıllarda ciddi gelişim gösteren ABD pazarında Türk su ürünleri pazarının payını arttırmak istiyor.

 

ABD’de kişi başı balık tüketiminin 26 kg olduğuna işaret eden Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, ABD’de Ocakta düzenlenen Winter Fancy Food Show Fuarı ve Boston Su Ürünleri Fuarı’ndan sonra New York Fancy Food Fuarı’na katılarak Amerika pazarını hedef pazar olarak ortaya koyduklarını söyledi.

 

Başta levrek, çipura, orkinos gibi taze, işlenmiş ve dondurulmuş ürünlerin ABD ve Kanada pazarı için önemli bir yere sahip olduğunu anlatan İşliel, “Bu fuarlara katılım ihracatımızın artışı için çok önemli. Orta ve uzun vadede, su ürünleri sektörü açısından hem potansiyel talep hem de tüketim alışkanlıkları bakımından çok büyük bir potansiyel olduğu, sektörün de düşünülen bazı koşulların oluşmasıyla bu pazarda daha da güçlü bir konum elde edeceği düşünülmekte. Denizlerdeki balık popülasyonunun azalmasından dolayı Su ürünleri yetiştiriciliği geleceğin yıldız sektörü olarak görülüyor” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
59 ilin emniyet müdürü değişti

 

KÜLTÜR BALIĞI KONTROLLÜ ÜRETİLİYOR DAHA SAĞLIKLI

 

Kültür balığının kontrollü üretimden dolayı daha sağlıklı olduğunu bu nedenle ABD pazarında kültür balığına ilginin her geçen gün arttığını vurgulayan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise, “Özelikle ABD nin doğu ve batı sahilindeki sağlıklı beslenme alışkanlığı trendindeki artışla  birlikte balığa olan yöneliş ve tüketiminde artış var. İlk etapta taze balık satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Toplu Tüketim ve  süpermarketlere yönelik donuk ürünler kategorisinde de 2013 yılında önemli mesafeler kat edildi. Fuar süresince STG standında toplanan alım talepleri de ülkemizdeki firmalar tarafından iyi değerlendirilse Amerika’ya olan ihracatımız daha da  seviyelere ulaşır” şeklinde konuştu.

 

Türk Su Ürünleri Sektörü’nün pek çok pazarda güçlendiğini ve ihracatını rekor seviyede arttırdığını anlatan Kızıltan, şöyle devam etti: “Fuar boyunca Türk su ürünleri sektörünü başarıyla tanıtıldı, her yeni dış pazar, 2023 ihracat hedefimize ulaşma inancımızı güçlendiriyor. Bu gibi fuarların ve tanıtımların, 2023 yılındaki su ürünleri sektörü olarak ihracat hedefimiz olan 1,5 milyar dolara ulaşmamıza katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

 

Fuar süresince hem taze olarak levrek, kaya levreği ve çipura sergilendi, hem de yaklaşık 3 bin kişiye Aşçılar Daniel Organist ve Bergüzar Murat’ın sunumuyla levrek ve çipura tadımı yapıldı. Taze ve dondurulmuş ürünlere ABD pazarında büyük ilgi var. Türkiye, 2013 yılının Ocak – Mayıs döneminde ABD’ye 3 milyon 311 bin dolarlık su ürünleri ihraç etmişken, 2014 yılının aynı döneminde yüzde 113’lük ihracat artış hızı yakaladı ve 7 milyon 51 bin dolarlık su ürünleri ihracatı gerçekleştirdi.

DİĞER HABERLER
Tarsim'in TVHB Merkez Konseyı Zıyareti

 

ABD’de New York’ta, 29 Haziran-1 Temmuz 2014 tarihleri arasında düzenlenen, Summer Fancy Food Show Fuarı’nda, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Taner Ciğer, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Aksoy, Ege İhracatçı Birlikleri Şefi Serap Ünal temsil etti.

 

 


3 Temmuz 2014. 10:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x