Türkiye 1. Kanatlı araştırmaları Çalıştayı


Prof.Dr.Rüveyde Akbay Onuruna

Prof.Dr.Orhan Düzgüneş anısına

Eski çağlardan beri insan yaşamında tarım önemli bir rol oynamış olan tarımın önemi çağımızda gelişen teknoloji ve bilimsel gelişmelerle daha da artmıştır. Tarımsal üretimin önemli unsurlarından biri olan hayvansal üretim ise özellikle toplumların sağlıklı beslenmesi için zaruri olan hayvansal protein açısından büyük önem taşımaktadır. Dünyada ve ülkemizde hayvansal protein ihtiyacının karşılanmasında tavukçuluğun önemi artarak devam etmektedir.Değerli Bilim İnsanları ve Araştırmacılar,

 

Türkiye tavukçuluk sektörü oldukça gelişmiş olup Dünya tavukçuluğunda önemli bir yere sahiptir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yumurta tavukçuluğu ıslahında önemli başarılara imza atarken, tamamen dışa bağımlı olunan Etlik Piliç ıslahı konusunda da çok önemli ve heyecan verici çalışmalara imza atmaktadır.  Üretim konusunda sahip olduğu başarı yanında ülkemizde bu konuda çalışan çok değerli araştırmacılar ve bilim insanları bulunmaktadır. Türkiye’de tavukçuluk konusundaki birikimlerinin değerlendirilmesi, güncel sorunların saptanması ve çözüm önerilerinin ortak akılla ortaya konularak geleceğe yönelik projeksiyonların oluşturulması, Türkiye tavukçuluğunun daha da gelişmesi bakımından önem taşımaktadır. Bu amaçla üniversitelerimiz ve araştırma kuruluşlarımızın bu konuda çalışan uzman kişilerinin bir araya getirilerek mevcut uygulama ve araştırma alt yapılarının ortaya konulması, yeni işbirliklerine zemin oluşturulmasını,  yapılacak olan araştırmaların daha kaliteli olmasını, ülkemiz ihtiyaçlarına göre planlanmasını ve kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlayacaktır.

 

 

Bu nedenle; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölüm Başkanlığı, Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile Türkiye tavukçuluğuna büyük hizmetleri geçen ve geçmeye devam eden, Prof.Dr. Orhan Düzgüneş anısına ve Prof.Dr. Rüveyde Akbay onuruna hazırlanan,  Türkiye tavukçuluğu konusunda bilim insanlarının, araştırmacıların ve paydaşlarının bir araya geleceği “Türkiye I. Tavukçuluk Araştırmaları Çalıştayı”  20-21 Temmuz 2017 tarihinde Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü katkıları ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölüm Başkanlığının ev sahipliğinde Niğde’de düzenlenecektir.

 

Çalıştaydaki temel amacımız yumurta tavuğu, etlik piliç yetiştiriciliği ve ıslahı, kanatlı ürünleri kalitesi, kuluçka , alternatif yetiştirme sistemleri, bakım ve besleme v.b konularda mevcut durum ve araştırma önceliklerinin belirlenmesi ve araştırmacılar arasında işbirliklerinin oluşturulmasıdır.

 

Çalıştayda, konu uzmanı  bilim insanlarının, araştırmacıların, kamu ve özel sektör temsilcilerinin bir araya gelerek karşılıklı bilgi alış-verişinde bulunabilmeleri ve güçlerini birleştirerek daha etkin çözümler üretebilmeleri hedeflenmiştir. Bu önemli toplantıya kanatlı sektörünün değişik alanlarında çalışan pek çok araştırmacının katılımı beklenmektedir.

 

Her zaman olduğu gibi, bu çalıştayın gerçekleştirilmesinde de yanımızda olacağınıza inanıyoruz.  Katılımlarınız çalıştayımıza anlam kazandıracak ve önemini artıracaktır.

Saygılarımızla.

Çalıştay Başkanları

 

Dr. Serdar KAMANLI

Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürü

 

Prof. Dr. Ahmet ŞEKEROĞLU

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi

Prof. Dr. Ahmet ŞEKEROĞLU
Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi
Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü
Merkez Yerleşke, Bor Yolu Üzeri, Niğde, 51240
GSM : 5358764343
mail:ahmetekerolu22@gmail.com
:ahmet.sekeroglu@ohu.edu.tr

Prof.Dr. Ahmet SEKEROGLU
Department of Animal Production and Technology
Faculty of Agricultural Sciences and Technologies
Omer Halisdemir University
PK:51240, NIGDE, TURKEY
Mobile : 5358764343
mail:ahmetekerolu22@gmail.com
:ahmet.sekeroglu@ohu.edu.tr

 


Yazan - 3 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x