Türkiye Avrupa’nın Kaçak İşçi Cenneti Oldu


Türkiye Avrupa’nın Kaçak İşçi Cenneti Oldu

 

Erkan KONURALP

 

 

Türkiye’de Bir Buçuk Milyon Avrupa’lı Kaçak İşçi

 

1950’li yılların sonuna doğru Türkiye’den Almanya ve diğer ülkelere giden işçiler bilindiği gibi o ülkelerin kalkınmasında büyük rol oynadılar.Bu hizmeti gözardı eden bu ülkeler hemen Türkiye’den göç gelmemesi için vize kalkanını devreye soktular ve ülkelerine girişi zorlaştırdılar.

 

SON  EKONOMİK KRİZ TÜRKİYE’Yİ ÖN PLANA ÇIKARDI

 

Son zamanlarda dünya ekonomisinde görülen sıkıntılar ülkelerde yaşayanların büyük oranda yaşamlarını etkiledi.Bunun neticesi olarak maaşlardan kesintiler yapılarak çalışanların yaşamları zorlaştırıldı.Hatta emeklilere bile bu kesintiler uygulandı .Bu olaylar büyürken, Türkiye ekonomisi çok küçük etkilerle bu zorluklara göğüs gerdi.Türkiye güçlü ve gelişen ekonomisi sonucu kendisine sağlam bir yer buldu.Büyük enflasyondan kurtulduk ve sonunda düşük gelir grubundan orta gelir grubuna geçen ülke olduk.İlk kez sürdürülebilir bir kalkınma ile buluştuk.

 

Son verilere göre uzmanlar, Türkiye’de şu anda bir buçuk milyon Avrupa kökenli kaçak işçinin bulunduğuna dikkat çekiyorlar.Türk işçilerin Almanya gibi ülkelere çalışmak için gittiklerinden bu yana buralarda Türk nüfusu arttı.Bu nüfusun sadece Almanya’da 3 milyon olduğu biliyor.60 yılda Türk nüfusu 3 milyon olmuşken kısa sürede Avrupa’lı kaçak işçilerin ülkemizde bir buçuk milyon  olması dikkati çekiyor.

 

 

Türkiye AB’ye vize koymak zorunda kalacak

 

Çağ dışı utanç verici vizeler devam ederken yeni gelişmeler Türkiye’nin lehine gelişiyor.Yakında Türkiye Avrupa ülkelerine vize koyarsa buna hiç şaşırmamak gerekir.55 yıl önce nasıl bizim ülke insanlarımız oralarda iş aradılarsa şimdi sıra onlarda ve bunu normal karşılamamız gerekiyor.

 

Ekonomi kurmayların belirttiğine göre Türkiye darbelerle 350 milyar dolar kaybetmiş durumda.Teröründe verdiği kayıpları düşünürseniz zararın büyüklüğünü anlarsınız.

 

Kısacası bu kadar büyük kayıpların sonunda eğer Türkiye bu düzeyde ise bundan ancak gurur duyulur.

 

TARİHİMİZE SAYGI DUYALIM

 

Başbakan’ın konuşması yine “Muhteşem yüzyıl ” dizisini öne çıkardı. Çoğunluğu sanatçı gösterilen kesim sanatın sansürsüz olduğunu ve Muhteşem Yüzyıl dizisinin de kurgu olduğunu söyleyerek Başbakan’ın çıkışını kınadılar.

 

Halbuki yayınlandığından beri dizinin hakikatleri ele almadığı üzerine eleştiriler vardı.Örneğin haremde kadınlar gösterilen şekilde seyislerin veya diğer hizmetlilerin yanında dekolte kıyafetlerle gezmeleri mümkün değildi.Bu insanlar haremde yaşayanların burunlarını bile göremezlerdi.Bir de sarayın taş odaları mangallar ile ısıtıldığından o giysilerle hasta olmamaları mucize olurdu.46 yıl dünyayı kudretini duyuran ve ömrünün sadece 15 yılını saraylarda geçiren padişaha bu yapılan haksızlıktı.

 

Hürrem sultana gelince yaşadığı sürede kendi geliri ile 19 vakfıye kuran bu insan sadece yaşamak ve çocuklarının hayatını korumak için mücadele vermişti.Hangi insan çocukları için o mücadeleyi vermez.

 

Kurgu denilen dizinin başka kanalda Harem adında başka bir komedi versiyonu var kimsenin ses çıkardığı yok.

 

Eleştiri getiren sanatçı geçinenlerin magazincileri mahkemeye neden verdiklerini de bir hatırlayalım.Kendilerine kuzu başkalarına kartal ve şahin  olmas nlar.Bizim istediğimiz sadece hakikat ve geçmişimize saygı.Bunu da istemek en tabi hakkımız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yazan - 28 Kasım 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x