Türkiye Bir Model Olarak Görülüyor


Dubai Gýda Fuarý'nda Türk rüzgarý esti

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde ‘Gulfood Fuan’nı ziyaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “2012 yılında çok büyük bir kısmını gıdanın oluşturduğu 16 milyar dolarlık ihracatımız var, tarım ihracatımız, gıda bunun büyük bir kısmı” dedi.

 

Dubai’de beraberindeki heyetle Gulfood Fuan’nı ziyaret eden Eker, fuardaki Türk standlarını gezerek, Türk ihracat tanıtım ofisinin açılışını yaptı. Temasları çerçevesinde BAE Dış Ticaret Bakanı Lubna El Kasimi ile görüşen Bakan Eker, Türk işadamlarıyla sohbet etti. Türk firmalarının yoğun ilgi gösterdiği fuarda Bakan Eker, Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Dubai’deki gıda fuarının dünyanın en büyük gıda fuarlarından birisi olduğunu belirterek, “Fuara 3 binin üzerinde firma katılıyor ve Türkiye, 200’ye yakın katılımla zannediyorum ilk üç dört ülke arasında. Gıda, yiyecek, içecek bizim için çok önemli. Türkiye’nin aslında tarihsel marka alanı” dedi. Türkiye’de gıda sanayisinin çok geliştiğini ve dışa açıldığını belirten Bakan Eker, “2012 yılında çok büyük bir kısmını gıdanın oluşturduğu 16 milyar dolarlık bir ihracatımız var, tarım ihracatımız. Gıda bunun büyük bir kısmı” dedi.

 

Bakan Eker, Türkiye’nin 76 milyon vatandaşı ve 30 milyonun üzerinde turistin gıda ihtiyacını karşıladığını ve bunun üzerine de dünyaya 16 milyar dolarlık gıda maddesi ihraç ettiğini vurguladı. Söz konusu rakamların, Türkiye ekonomisinin de, tarım sektörünün de, gıda sektörünün de geldiği düzeyi göstermesi bakımından çok memnuniyet verici olduğunu belirten Bakan Eker, şöyle devam etti: “Hala kat edeceğimiz mesafe var. Mesela bugün zeytinyağına baktım, çok sevindim. Zeytinyağcılar çok memnun burada ihracattan. Daha önce Avrupa’ya toptan satılan ürünlerin şimdi özel ambalajlar içerisinde satıldığına şahit oluyorum. Bu çok güzel bir gelişme. Gıdanın bütün alanlarında, bütün gruplarında, gerek şeker, şekerleme gerek hububat, unlu mamuller, içeceklerde, meyve sularında, zeytin yağında, zeytinde, her üründe var. Türkiye dünyada 186 ülkeye bin 536 değişik ürün satıyor. Bin 536 tarım ve gıda ürünü satıyor. Dubai’deki bu fuar da dünyanın en önemli fuarlarından birisi ve Türkiye çok büyük bir katılımla burada iştirakçi. En büyük üç dört ülkeden bir tanesi. Bildiğim kadarıyla gelecek sene Türkiye partner ülke olacak. Bu da hem gelişmeyi hem de kurulan ilişkileri göstermesi bakımından çok önemli.”

 

  Körfez ülkeleri büyük bir potansiyel

 

Konuşmasında Körfez bölgesinin, ticari ilişkiler bakımından büyük bir potansiyel olduğuna da değinen Bakan Eker, “Kuzey Afrika ülkeleri dahil olmak üzere tüm Körfez ülkeleri, tüm Arabistan Yarımadası ve diğer tüm ülkeler burada. O nedenle büyük bir coğrafya ve bu büyük coğrafyanın tamamı gıdasının yüzde 80’ini ithal ediyor. Dolayısıyla bizim için, bizim firmalarımız açısından çok büyük bir potansiyel, çok büyük bir kapasite var burada ve henüz tamamı kullanılmamış bir potansiyel” dedi. Bakan Eker, “Bu bölgeye çok önem veriyoruz. Ekonomi Bakanlığımız buradaki ticaret müşavirliğimiz çok iyi çalışıyor. Büyükelçiliğimiz, Başkonsolosluğumuz ve biz de buradaki firmalarımızı desteklemek, onlarla birlikte olduğumuzu, en azından manen destek olduğumuzu göstermek ve onlara teşekkür etmek için buradayız. Onlarla birlikteyiz ve gelişmelerden de çok memnunuz” diye konuştu.

 

Bir önceki gün yatırım fırsatları ve gıda güvenliği konusunda bir konferans yapıldığını ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Tarımdan Sorumlu Bakanı ile açılışını gerçekleştirdiklerini kaydeden Bakan Eker, Türkiye’nin gıda ve tarım alanında artık giderek daha çok etkisini hissettirdiğini vurguladı. Bu bölgenin Türkiye’nin tabii ve tarihi ilgi alanı olduğuna işaret eden Bakan Eker, “Çünkü kültürel olarak da damak tadı itibarıyla da bu bölge insanlarının Türkiye’de üretilen gıdalara karşı özel bir ilgisi var. Özel talepleri var. Bunu da biz iyi değerlendirmek durumundayız. Çok başarılı bir fuar olduğunu görüyorum. Türk firmalarındaki standlardaki hareketliliği siz de fark etmişsinizdir. Müthiş bir hareketlilik var, çok canlı iş bağlantıları kuruluyor, ticari bağlantılar kuruluyor, çok şükür bu da bizi çok sevindiriyor” dedi.

 

  Türkiye bir model olarak görülüyor

 

Bakan Mehdi Eker, Türkiye’nin başta Ortadoğu, Kafkaslar, Balkanlar ve Afrika olmak üzere her yerde etkisini giderek daha çok hissettirdiğini, uluslararası ilişkiler alanında çok büyük gelişmeler yaşandığını kaydederek şöyle devam etti: “Sayın Başbakanımıza olağanüstü bir ilgi var. Gezdiğimiz emirliklerin hepsinde çok büyük bir ilgi ve sevgiyle karşılandık. Türkiye bir model olarak görülüyor, değerlendiriliyor. Halka indiğimiz zaman bu ilişkiler çok yüksek bir düzeyde. Yönetimlerde de bu var, dostane ilişkiler kuruluyor. Bu tabii ticari ilişkilerimize de yansıyor. Hem bu bölgenin insanları, hem bizim için müşterek çalışma çok yararlı. Bu ilişkiler gelecekte inşallah çok daha güzel bir noktaya gelir.”

 

Keskinoğlu, Gulfood Fuarı sonrasında

Arap Yarımadası’na ihracatı % 25 artıracak!

1

 

Piliç eti ve yumurta sektöründe 50 yıldır faaliyet gösteren ve 75 ülkeye yaptığı ihracatla 2013 yılında 115 milyon dolarlık gelir hedefleyen Keskinoğlu, 25 – 28 Şubat tarihleri arasında Dubai’de düzenlenen Gulfood 2013 Uluslararası Gıda & Otel Ekipmanları Fuarı’nda birçok ticari anlaşmaya imza attı.

 

Keskinoğlu, fuarda yaptığı anlaşmalarla bölge ihracatını 12 milyon dolardan 15 milyon dolara yükseltecek…

Gıda ihtiyacının yüzde 90’ını ithalatla karşılayan Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen ve 28 Şubat’a kadar sürecek olan Gulfood 2013 Fuarı’na 110 ülkeden 4.200 firma katıldı. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in de standını ziyaret ettiği Keskinoğlu, fuarda birçok işbirliği başlattı. Geçen yıl Türkiye’den yapılan beyaz et ihracatının yüzde 63’ünün Ortadoğu’ya yapıldığının altını çizen Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, “Gulfood 2013 Fuarı dünyanın sayılı büyüklüğe sahip gıda fuarı arasında yer alıyor. Fuarda pek çok görüşme yaptık ve önemli iş birliklerinin adımlarını attık. Son yapılan anlaşmalarla bölgeye 12 milyon dolar olan ihracatımızı 15 milyon dolara çıkaracağız. Şu anda Dubai’de Emirate Coop ve Union Coop, Suudi Arabistan’da ise Danube, Bin Dawood, Al Tamimi ve Panda gibi büyük market zincirlerinin de aralarında bulunduğu 900 noktada tüketiciye ulaşıyoruz. Yeni anlaşmalar sonrasında tüketiciye 1.000 noktada ulaşacağız” dedi.

 

Fuara 4 binin üzerinde firma katıldığını ve Türkiye’nin 200 firmayla en çok katılım gösteren ülkelerin başında geldiğini belirten T.C Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, “Ülkemizin bu tarz uluslararası fuarlara gösterdiği ilgi, gıda sanayimizin ne kadar geliştiğinin en önemli kanıtı arasında. Türkiye olarak dünyada 186 ülkeye, bin 536 değişik tarım ve gıda ürünü ihraç ediyoruz. 2012 yılında büyük bir kısmını gıdanın oluşturduğu 16 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Dubai’deki bu fuar da dünyanın en önemli fuarlarından bir tanesi ve gelecek sene de Türkiye partner ülke olacak. Bu da hem gelişmeyi hem de kurulan ilişkileri göstermesi bakımından çok önemli”  dedi.

 


Yazan - 4 Mart 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x