Türkiye, Piliç Eti Üretiminde Dünyanın İlk 11’inde


Lades Piliç Genel Müdürü Uğur Uzun, Türkiye’nin tavuk eti üretimi ve ihracatında önemli bir ivme kazandığını, bu yılki ihracat rakamları arasında tavuk etinin, Türkiye’nin ihracat kalemleri arasında en hızlı artış gösteren ürün kalemi olduğunu bildirdi.

 

Uzun, Türkiye’nin 2002 yılında 726 bin 607 ton olan toplam kanatlı eti üretiminin 2011 yılında 1 milyon 613 bin 309 tona yükseldiğine dikkati çekerek, ”Öte yandan geçen yıl kesilen tavuk sayısında da önceki yıla göre yüzde 14,1 artış oldu. Kesilen tavuk sayısı 2010 yılında 843 milyon 898 bin iken, 2011 yılında bu rakam 963 milyon 245 bine çıktı. Bunlar Türk tavukçuluğu adına güzel gelişmeler.” dedi.  Genel müdür Uzun, bu rakamların, Türkiye’nin dünyanın ilk 11’i arasında olduğunu gösterdiğini, bunun da sektör temsilcileri olarak kendilerini de mutlu ettiğini kaydetti.

 

Türk kanatlı sektörünün bugünlere gelmesinde önemli bir pay sahibi olan Lades Piliç’in Genel Müdürü Uzun, Türkiye’nin bu gelişiminin yanında Lades Piliç olarak da bu yıl geçen yıla göre ihracatlarını katlayarak artırdıklarını vurguladı. Lades’in, yılın ilk yarısında 2011 yılının ilk 6 aylık dönemine göre ihracatını artırarak, 12 milyon 700 bin dolara çıkardığını vurgulayan Uzun, dünya teknolojisini yakından takip eden üretim tesislerinde üretimin her aşamanın kontrol altında olduğunu, yurt dışından gelen konuklarının tesislerindeki tüm aşamayı yakından görüp duydukları güveni pekiştirdiklerini kaydetti.

 

Yıllık 30 bin ton tavuk eti ürettiklerini, son 6 aydan beri bunun yüzde 40’ını çeşitli ülkelere ihraç ettiklerini anlatan Uzun, ”Şu anda Irak, İran,Libya ve Tacikistan’a kadar ürün gönderiyoruz.” diye konuştu./cihan

 


Yazan - 10 Kasım 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
8 yıl önce

Gurur duyduk hep ihraç edin inşallah. İç piyasaya vermeyin. Yeterince zehirlendik.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x