Türkiye’de de şifa dağıtmaya hazırlanıyorlar


20161207_2_20551377_16737832_web

 

 

 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli doktorlar, sığındıkları Türkiye’de de şifa dağıtmaya hazırlanıyor.

 

BATMAN (AA) – Suriye’deki iç savaştan kaçan yaklaşık 3 milyon kişiye kapılarını açan Türkiye’de sığınmacılara her türlü yardımın yanı sıra sağlık hizmeti de sunuluyor.

 

Suriyeli misafirler için Suriyeli doktor ve hemşirelerin de hizmet vereceği 85 Göçmen Sağlık Merkezi kuruldu. Türkiye’de gelecek yıl 500 Göçmen Sağlık Merkezi kurulması için de çalışmalar sürüyor.

 

Göçmen Sağlık Merkezlerinde 700 Suriyeli hekim ve hemşirenin Türk Kızılayı bünyesinde sağlık hizmeti sunması planlanıyor.

 

Suriyeli doktorlar, Türkiye’de de sağlık hizmeti sunmak için Sağlık Bakanlığınca düzenlenen eğitim programlarına katılıyor.

 

-Bin 200 Suriyeli doktor başvurdu

 

 

Batman İl Sağlık Müdürü İhsan Bodakçi, uygulama kapsamında Suriyeli doktorlara verilen eğitimleri AA muhabirine anlattı.

 

Suriyeli doktorların Sağlık Bakanlığınca düzenlenen eğitimlere katıldığını belirten Bodakçi, “Türkiye genelinde bin 200 Suriyeli doktor eğitimlere katılmak için başvuru yaptı. Bu doktorlardan 600’ü mülakattan geçti. 24 kişiden oluşan gruplar halinde eğitim alıyorlar.” dedi.

 

Bodakçi, çalışma kapsamında Batman’a 2 ya da 3 Göçmen Sağlık Merkezi kazandırmak istediklerini anlatarak kurulacak bu sağlık merkezlerinde Suriyeli olan, dil bilen hekimlerin de çalışmasının büyük önem arz ettiğini düşündüklerini dile getirdi.

 

-“Tek isteğimiz yaşamımızı Türkiye’de sürdürmektir”

 

 

Suriye’nin Kamışlı kentinden ayrılarak 4 yıl önce kaçarak Batman’a yerleşen dahiliye uzmanı Dr. Imad Ahmed, savaş nedeniyle çok sayıda doktorun Suriye’den kaçmak zorunda kaldığını ve mağdur olduklarını söyledi.

 

Kaçan doktorların Türkiye’ye sığınıp yaşamlarını sürdürmek istediklerini anlatan Ahmed, “Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumunda da eğitim görerek sertifika aldım. Tek isteğimiz yaşamımızı Türkiye’de sürdürmektir.” ifadelerini kullandı.

 

-“İlaçları Arapça anlattıklarında nasıl kullanacağımızı iyi anlıyoruz”

 

 

Suriyeli sığınmacılardan 52 yaşındaki Nezir Halil, yaklaşık 3 yıldır yaşamını Batman’da sürdürdüğünü aktararak Türkiye’de yaşamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

 

“Türkiye bize çok iyi bakıyor. Allah Türk doktorlarından razı olsun. Türk doktorlar çok iyidir ancak Suriyeli doktor olduğu zaman bizi daha iyi anlayacaktır. Kürtçe ve Arapça konuştuğumuzda derdimizi iyi anlatıyoruz. İlaçları Arapça anlattıklarında nasıl kullanacağımızı iyi anlıyoruz.” diyen Halil, Suriyeli doktorların da Batman’da çalışmasını istediklerini vurguladı.


7 Aralık 2016. 15:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x