Türkiye’nin AB üyeliğini destekleriz


european-union-flag-1024x7681Norveç Dışişleri Bakanı Brende, “Türk halkı AB üyeliğini gerçekten istiyorsa, Norveç bunu en güçlü şekilde destekler” dedi.

 

 

 

 

 
Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende, “Uluslararası Arabuluculuk Eğilimleri Çalıştayı: Türkiye ve Norveç’in Arabuluculuk Perspektifleri” paneline katıldı. Bakan Brende, Norveç Barış Araştırmaları Merkezi (NOREF) ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) tarafından Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen panel sonrası açıklamalarda bulundu.

 

 
Brende, AB müzakerelerinde 5 Kasım’da açılan yeni fasıl için Türkiye’yi ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı tebrik etti. Brende, “Bu yeni fasıl, Türkiye-AB işbirliğinde yeni ve heyecan verici bir öğe” dedi.

 

 

Türkiye’nin müzakere kapasitesiyle ilgili soru üzerine Brende, Türkiye’nin doğru yolda olduğunu söyledi. Çözülmesi gereken bir kısmı teknik, bir kısmı da Kıbrıs meselesi gibi siyasi sorunlar olduğunu hatırlatan Brende, “Ancak son 10 yılda Türkiye, AB tarafından da kabul edilen etkileyici düzeyde yol kat etti” ifadesini kullandı.

 

 

 

Norveç’in Türkiye’nin AB sürecini yorumlayan Brende, “Bence Başbakan Erdoğan’ın hükümeti AB’nin üyelik kriterlerini yakın zamanda karşılayacaktır, ki zaten son yıllarda birçoğunu karşılamıştır” dedi. Brende sözlerine şöyle devam etti:”Türkiye egemen bir ülke. AB üyeliği kararı Türk halkına aittir. Eğer Türk halkı üyeliği destekliyorsa, Norveç’in fikri İsveç ile aynıdır. Türk halkı AB üyeliğini gerçekten istiyorsa, Norveç bunu en güçlü şekilde destekler.”

DİĞER HABERLER
Meyve ağaçlarını zirai don olayına karşı koruyan iki organik gübre geliştirildi

6 Kasım 2013. 15:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x