Türkiyenin Tek Sualtı Araştırma Gemisi Selçuk-1 Denize Açıldı


3

 

Akdeniz’in Sualtındaki Arkeolojik Zenginliğini Keşfedecek

 

Türkiye’de ilk kez sualtı arkeoloji araştırmaları alanında faaliyet gösterecek olan Selçuk Üniversitesi Sualtı Kazı ve Araştırma Gemisi Selçuk-1 denize açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Kıyıları Arkeolojik Sualtı Araştırma çalışmaları kapsamında 640 kilometrelik Antalya kıyılarında araştırma yapacak olan gemi, Selçuk, Varşova ve Napoli Üniversiteleri’nden oluşan 20 kişilik ekip ile Akdeniz’in sualtında kalmış arkeolojik zenginliğin keşfetmeyi hedefliyor.

 

 

 

TÜRKİYE’NİN SUALTI ARKEOLOJİSİ ALANINDAKİ TEK GEMİSİ

 

Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne ait 27 metre uzunluğunda 20 kişi kapasiteli gemi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda üniversiteye hibe edildi. Antalya Setur Limanı’ndan sualtı kazı ve araştırmaları için tadilatı yapılarak yeniden düzenlenen Selçuk-1, aynı zamanda UNESCO Sualtı Arkeolojisi Unitwin Network eğitim gemisi olarak çalışacak. Selçuk -1, sahip olduğu yan taramalı sonar, multi beam sonar, dip ve hava radarları, sualtı robotu, manyetometre, sonar tekneleri, vinç ve her türlü aletli dalış ekipmanları ile Türkiye’nin Sualtı Arkeoloji alanındaki tek gemisi olma özelliğine sahip. Gemi, Selçuk Üniversitesi’nin deniz biyolojisi ve su ürünleri alanlarındaki bilimsel faaliyetlerinde de kullanılacak. 31 Ağustos’a kadar Akdeniz’de sualtında kalmış arkeolojik zenginliği gün yüzüne çıkarmak için sualtı kazıları gerçekleştirilecek.

DİĞER HABERLER
Zehirsiz Sofralar Uluslararası Konferansı, Kadir Has Üniversitesi'nde

2

 

 

“SUALTINDAKİ ZENGİNLİĞİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTACAĞIZ”

 

Selçuk-1’in Türkiye’de sualtı arkeolojisi çalışmaları için yapılan ilk sualtı araştırma gemisi olduğunu vurgulayan Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, “Bu hafta gemimiz ilk yolculuğuna çıktı ve Akdeniz sularına açıldı. Gemide sadece sualtı arkeolojisi faaliyetleri değil, deniz biyolojisi, su ürünleri gibi bilimsel faaliyetler de gerçekleştireceğiz. Gemi, Antalya kıyılarında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle yapılan sualtı araştırmaları projesinde çalışacak. 8333 kilometre uzunluğundaki karasularımızda keşfi yapılmamış arkeolojik batıklar ile tarih öncesi dönemlerden kalan batık yerleşimler var. İnanıyorum ki yeni sualtı araştırmalarıyla sualtındaki zenginliği gün yüzüne çıkartacağız. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığının Selçuk Üniversitesinin sualtı arkeolojisi eğitim ve araştırma faaliyetlerine katkıları büyük.” diye konuştu.

 

1


10 Temmuz 2014. 12:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x