Türkiye’ye Aşık Oldum…


TÜRKİYE’YE AŞIK OLDUM”

 

Zafer KARADAĞ  www.harclik.net  Şanghay, 15 Ekim 2012  

 

Bugünlerde Çin’de, Türkiye’nin tanıtımı ve daha çok Çinli turistin Ülkemizi ziyaret etmesini sağlamak adına, güzel şeyler oluyor.

 

Örneğin, dün akşam Şanghay’da, çok özel ve anlamlı bir gala yemeğine katıldım.   TÜÇSİAD ve THY’nın sponsorluğunda gerçekleştirilen ve Şanghay TV Kültür ve Sanat Kanalı tarafından Türkiye’mizin tarihi ve turistik bölgelerinde çekilen bir belgeselin tanıtımını ve ilk bölümünü izledik.

 

Salonda bulunan, çoğu Çinli yaklaşık 300 konuğu çok etkileyen bu belgeselin adı da, içeriği kadar etkileyici idi; “TÜRKİYE’YE AŞIK OLDUM”   Ben zaten aşığım da, bu defa haykıran ben değildim 🙂 aynı duyguları paylaşan ve bunu on milyonlarca seyirciye ulaştıran Çinli televizyonculardı.

 

 

Dün akşam ilk bölümü yayınlanan “TÜRKİYE’YE AŞIK OLDUM” belgeseli, 8 hafta boyunca her Pazar saat 19:00’da, seyircileri ekran başına çivileyecektir, bundan hiç kuşkum yok.   Bu kıymetli tanıtım etkinliğine sponsor oldukları için, kurumlarını temsilen, THY Şanghay Genel Müdürü sevgili Erkan Erdoğan’a ve TÜÇSİAD Çin Genel Temsilcisi sevgili Cumhur Şimşek’e, 9 yıldır Çin’de yaşayan Karadağ Ailesi olarak, en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Bu vesile ile, her platformda dile getirdiğim bir iddiamı burada da tekrar edeceğim; 2017 yılında Türkiye’yi ziyaret edecek Çinlilerin sayısı 1 milyonu aşabilir.   Ancak, geçen yıl Ülkemizi ziyaret eden Çinli sayısının, “tarihi bir rekor olmasına rağmen”, sadece 97 bin olduğunu da göz ardı etmeden, el birliğiyle tanıtım çalışmalarını artırmamız ve profesyonelce adımlar atmamız şarttır.   2013 yılının “Çin’de Türkiye Yılı” olarak kutlanacak olması, turizmcilerimize tarihi bir fırsatı adeta altın tepside sunmaktadır, dilerim önümüzdeki yıl, Çin’de yaşayan Türkler olarak bu şansın en doğru ve verimli şekilde kullanıldığı etkinliklere şahit oluruz.

 

Güncel bir örnek olacağı için şu haberi de paylaşmak isterim; ünü tüm Dünyaya yayılmış olan değerli piyanistimiz sayın İdil Biret Hanımefendi’nin 2 Kasım’da Şanghay’da vereceği konser de, Türkiye’mizin tanıtımıza önemli bir katkı sağlayacaktır.

 

Müzik demişken, size küçük bir de armağanım olacak; www.56.com/u55/v_NTY1MzQ2Nzk.html linkini tıklayarak dinleyebileceğiniz, Çin’deki ünlü şarkıcılardan Zhou Chuan Xiong (ki, hayranları O’na kısaca; Xiao Gang diyorlar) tarafından seslendirilen; “BLUE TURKEY” şarkısı, her geçen gün popüleritesini daha da artırıyor.   Böylece Çinlilerden Tuerqi yani Türkiye kelimesini çok daha sık duymaya başladık. 🙂

 

Hepinize sağlıklı, mutlu ve bereketli bir hafta dilerim.   Selam ve sevgilerimle.

 


Yazan - 16 Ekim 2012. Kategori EKONOMİ, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x