Türk’lerden Hollanda’lı yoksullara kurban eti ziyafeti


Hollanda’da yaşayan Türklerin Kurban Bayramı’nda ülke genelinde yoksullar için topladıkları etler, Gıda Yardım Bankası’na teslim edildi. bu kapsamda 4 bin aileye yardım yapılacak.

AMSTERDAM – Birlikte Çalışan Müslüman Yardım Kuruluşları Birliği (SMHO)  öncülüğünde yoksullukla mücadele çerçevesinde toplanan etlerinin bir bölümü kıyma haline getirildi, bir bölümü de salam haline getirilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Toplanan etlerin bir bölümünü teslim alan yoksullara yardım amaçlı kurulan Gıda Yardım Bankası Müdürü Ellie Goemans, Türklerin bu davranışının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Bu kampanyayı çok anlamlı bulduğunu ifade eden Goemans, “Normalde az et yardımı alıyoruz. Türklerin Kurban Bayramı vesilesiyle bu yardımı yapmaları bizi çok mutlu etti. Örnek bir davranış. Bu vesileyle insanlara daha çok yardım yapmaları çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

Yardım alan insanlar arasında yabancı kökenlilerin de bulunduğuna işaret eden Goemans, bu tür yardımlar sayesinde ayakta durabildiklerine işaret etti.

SMHO adına etleri teslim eden Veyis Güngör ise, altı yıl önce Hollanda’daki yoksulluğa dikkat çekmek için başlattıkları bu kampanyanın, her sene daha genişleyerek devam ettiğini söyledi.

Ülke genelinde bu bayramda yaklaşık 4 bin aileye yetecek kadar et toplandığına işaret eden Güngör, “Etlerin bir kısmını bugün teslim ettik, geri kalanı ise ülkenin diğer bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Hollanda’da yoksullukla mücadele çerçevesinde toplanan etlerinin bir bölümü kıyma haline getirildi. Bir bölümü de salam haline getirilecek. Aynı çerçevede genelde toplumdan dışlanan ya da bir şekilde toplumda yalnız kalanların devam ettikleri Resto van Harte ile Kurban Bayramı Yemeği organizasyonu yapılmaktadır. Amaç yaşadığımız toplumdaki sorunlara kayıtsız kalmadığımızı göstermek” dedi.

DİĞER HABERLER
11 milyon öğrenciye sabah sütü verilecek

 


18 Kasım 2011. 12:09
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x