TVHB: Veteriner hekimler Covid-19 aşısında öncelikli grup içine alınmalıdır


14 Ocak’ta Covid-19 aşısı olacak öncelikli meslek grupları Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Bu grupta öncelikli aşı olacak meslek grupları olarak “sağlık kurumunda çalışanlar (Kamu, Özel, Üniversite, Vakıf vb. Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Stajyer Öğrencileri dahil tüm (Kamu, serbest) eczane çalışanları (Eczacı ve kalfalar dahil)” yer almıştı.

Öncelikli meslek gruplarına Veteriner hekimlerin dahil edilmemesi ise tepki çekmişti.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği konu ile ilgili yaptığı açıklamada zoonotik bir hastalık olan Covid-19 salgını döneminde bu hastalıkla aşı araştırmaları dahil birçok cephede savaşan Veteriner hekimlerin öncelikli aşı grubunda olmamasına tepki gösterdi.

Veteriner hekimlerin de halk sağlığı için görev yaptığını ve Covid-19 sürecind 14 meslektaşlarının bu hastalık nedeniyle hayatlarını kaybettiğini belirten TVHB, Veteriner hekimsiz toplum sağlığının sağlanamayacağının altını çizdi.

Yapılan açıklama şöyle:

VETERİNER HEKİMLER COVİD-19 AŞISINDA ÖNCELİKLİ GURUP İÇERİSİNDE YER ALMALIDIR

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan ve bugüne kadar sadece ülkemizde 18 binin üzerinde vatandaşımızın can kaybına yol açan Covid-19 Pandemisi, olağanüstü tedbirlere ve mücadeleye rağmen, dünya genelinde hızla yayılmaya ve ölümlere sebep olmaya devam etmektedir. 

Ülkemiz ve milletimizin geleceği açısından hayati derecede öneme haiz yerli ve milli Covid-19 aşısının geliştirilmesi ve üretimi konusunda başta veteriner hekim kökenli virolog akademisyenlerimiz olmak üzere bütün ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarımız büyük bir özveri ve gayret içerisinde beşeri hekimlerle birlikte ortak bir şekilde çalışmalarını devam ettirmektedir. Yapılan bu çalışmaların büyük bir kısmının veteriner hekim kökenli Virolog akademisyenlerimiz tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Veteriner Araştırma Enstitülerinde ve özel sektöre ait veteriner aşı ve biyolojik ürün imalatı yapan tesislerde gerçekleştiriliyor olması veteriner hekim meslek mensupları tarafından gurur ve övünç kaynağı olmuştur.

DİĞER HABERLER
Virolog Veteriner Hekimler Covid-19 aşısı ve serumu üretimine hazır

Çalışmaların en kısa sürede tamamlanması ve Covid-19 ile mücadelede milli aşımızın uygulanması bizleri son derece gururlandıracak ve mutlu edecektir. 

Veteriner hekim meslek gurubu olarak bizler bu süreçte ülkemiz genelindeki yaklaşık 32.000 meslektaşımız ile Veteriner Halk Sağlığı, hayvan sağlığı, çevre sağlığı ve gıda güvenliğinin sağlanması kapsamında hizmetlerimize bir an olsun dahi ara vermeksizin çalışmalarımızı ülkemizin en zorlu coğrafyasında ve en ücra köşelerinde sürdürmeye devam ettik ve etmeye de devam edeceğiz. 

 Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak yaptığımız 8 Aralık 2020 tarihli basın açıklamasıyla veteriner hekimlerin de öncelikli olarak aşı kapsamına alınması gerektiği uyarısını yapmıştık.

Ancak geldiğimiz süreçte başta Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve ilgili kuruluşlar nezdinde yaptığımız şifahi görüşmelere ve yazışmalara rağmen ve Covid-19 pandemisi ile ilgi yapılan çalışmalarda onca emeği ve katkısı ortada iken, veteriner hekimler Sağlık Bakanlığı tarafından aşılamada öncelikli gurup olarak değerlendirmeye dahi alınmamıştır. 

Adalet ve hakkaniyetten yoksun ve uzak olan bu karar ve uygulama “Tek Sağlık” konsepti gereğince temel sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan veteriner hekim meslek mensuplarında adeta şok etkisi yapmış, son derece üzmüş ve hayal kırıklığına uğratmıştır. 

DİĞER HABERLER
TVHB: “Yangından etkilenen hayvanlarımıza yönelik ciddi ve yapıcı çalışmalar yürütülmektedir”
TVHB Başkanı Ali Eroğlu
TVHB Merkez konseyi Başkanı Ali Eroğlu

COVID-19 aşısının ülkemize başta sağlık personeli olmak üzere riskli meslek guruplarına uygulanacağı açıkça ifade edilirken, sağlık personeli olmalarına rağmen veteriner hekimler hangi gerekçeyle bu gruba dahil edilmemiştir? 

Veteriner hekimler de bu ülkenin bir sağlık çalışanıdır ve bu adaletsizliği hak etmemektedir. Tüm dünyada veteriner hekimlerin toplum sağlığı hizmetlerinin vazgeçilmez bileşeni olarak insanlık için ne kadar önemli bir görev yaptıkları ortada iken, bu görevlerini görmezden gelenlere tekrar hatırlatmak isteriz ki; Veteriner hekimliğin asıl amacı insan sağlığına hizmet olup, Covid-19 ile bir kez daha veteriner hekimsiz toplum sağlığının olamayacağı görülmüştür.

 Covid-19 sadece beşeri hekimleri değil, veteriner hekimleri de yıpratmıştır. Ülkemiz genelinde, kamuda ve serbest olarak çalışan yaklaşık 32 bin meslektaşımız veteriner halk sağlığı, hayvan sağlığı, hayvan refahı, çevre sağlığı, gıda güvenliği ve sınır aşan hastalıklar konusunda kliniklerinde ve ülkemizin en ücra yerlerinde mesai mefhumu gözetmeksizin 7/24 görev yapmaya ve katkı vermeye devam ederlerken halkımız ile yakın mesafelerde bulunmaları söz konusudur. Bu durum hem veteriner hekimler, hem de hayvan sahipleri için risk oluşturmakta ve Covid-19 hastalığının yayılmasının ciddi anlamda artmasına sebep olmaktadır. Nitekim yüzlerce veteriner hekim meslektaşımız Covid-19’a yakalanmış, tedavi görmüş, 14 veteriner hekim meslektaşımız da hayatını kaybetmiştir. 

DİĞER HABERLER
TVHB: Gıda geleceğinin doğru analizlere ve isabetli politikalara ihtiyacı vardır.

Daha önce açıkladığımız gibi, Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak; Söz konusu Covid-19 aşısının uygulanmasında; kamuda, özel sektörde çalışan ve mesleğini serbest olarak icra edenn veteriner hekim meslek gurubunun öncelikli ve riskli gurup olarak değerlendirilerek ilk etapta aşılanması, Covid-19 enfeksiyonun bulaşma riskinin azaltılmasına ve  söz konusu salgının eradikasyonuna önemli ve ciddi katkılar sağlayacaktır.

ALİ EROĞLU
Türk Veteriner Hekimleri Birliği
Merkez Konseyi Başkanı


15 Ocak 2021. 14:00
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x