TVHB’den Dünya Çiftçi Kadınlar Günü açıklaması


Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

TVHB üretimde ve hayvancılıkta çalışan kadınların emeklerinin karşılığını almalarının ve sosyal güvenceye kavuşmalarının gıda sürdürülebilirliği açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Kadınların bitkisel ve hayvansal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında ve gıda arzının güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle her yıl 15 Ekim, Dünya Çiftçi Kadınları Günü olarak kutlanmaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerde tarımsal iş gücünün yüzde 50’sini daha az gelişmiş ülkelerde ise yüzde 70’ini kadınlar oluşturmaktadır. Kırsalda yaşayan kadınlar, tarımsal faaliyetlerdeki iş gücüne azımsanmayacak boyutta katkı sunmakta, ailenin bakımını üstlenmekte, tarımsal üretime, beslenme ve gıda güvenirliğine önemli katkılar yapmaktadırlar. Daha net bir ifadeyle, Dünyada kadınlar kırsal ekonominin bel kemiğidir.

Ülkemizde çalışan kadınların yaklaşık olarak %30’ u tarımdadır. Tarım çalışanlarının % 41’ ni de (2 milyon 200 bin) kadınlar oluşturmaktadır.

COVID-19 Pandemisi ile tarımsal üretim ve gıda arzı güvenliği dünyanın ve ülkemizin öncelikli konuları arasında yer almıştır. Tüm ülkelerde, kendine yetecek ve sürdürülebilirliği sağlayacak üretim modelleri üzerinde daha ciddi çalışmalara hız verilmiştir. 

Ülkemizde kırsaldan ayrılan insanların üretimden kopması sebebiyle kırsalın cazip hale getirilmesi hayati derecede önem arz etmektedir. Kırsal nüfusun hızla azalmasına karşı gerekli politikalar bir an önce uygulamaya konulmalıdır. Kırsalın yok olması üretimin yok olması demektir.

DİĞER HABERLER
İDO'dan bayram seferleri

Bitkisel üretimde ve hayvancılıkta sürdürülebilirlik açısından çiftçi ve yetiştirici kadınlarımızın emeklerinin karşılığını almaları, taleplerinin karşılanması ile sorunlarının çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Üretimin her aşamasına aktif şekilde katılan kadın çiftçilere yönelik eğitim programları ve sertifikalandırma çalışmalarının yoğunlaştırılması, sürdürülebilir tarım-hayvancılık tekniklerinin öğretilmesi, düşük faizli tarımsal kredilerden faydalanmaları için öncelik tanınması ve girişimciliğin teşvik edilmesi, sosyal güvenlik hakları yönünden tam güvence altına alınmaları sağlanmalıdır.

Tarlasında, bahçesinde, ahırında gece gündüz demeden emek vererek ailesine ve ülkemize üretimle destek veren, elinin  değdiği her şeyi  güzelleştiren kadınlarımızın ‘Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’ kutlu olsun.

Ali EROĞLU
Türk Veteriner Hekimleri Birliği


15 Ekim 2020. 16:00
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x