-TZOB’un talebi üzerine toprak analizi süresi uzatıldı


2500603-8516ba24d76ca6a4

 

 

-TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

-“Girişimlerimiz üzerine toprak analizi süresinin bitiş tarihinin, 1 Eylül’den 30 Ekim’e 2014 uzatılmasına ilişkinTarım Bakanlığı tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı”

-“Sorunu hem şifahen hem de yazılı olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza iletmiş, çiftçimizin sıkıntıyI girmemesi için toprak analizine ek süre verilmesini istemiştik”

-“Bu karar çiftçimizi rahatlattı”

-“Çiftçilerimiz, olası sıkışıklıklarla karşı karşıya kalmamaları için son günü beklenmeden toprak analizlerini yaptırmalılar”

-“ÇKS’ye kayıtlı, 50 dekar ve üzeri tarım arazi olan çiftçilerimizden toprak analizlerini yaptıranların, gübre ve toprak analizi desteğini almaları için 31 Aralık 2014 tarihine Gıda, Tarım ve Hayvancılık

Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvuru süreleri bulunuyor.

Aynı süre mazot desteği için de geçerli”

 

Ankara – 30.08.2014 – Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, girişimleri üzerine toprak analizi süresinin bitiş tarihinin, 1 Eylül 2014’den 30 Ekim 2014’e uzatılmasına ilişkin Tarım Bakanlığı tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bayraktar, “Sorunu hem şifahen hem de yazılı olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza iletmiş, çiftçimizin sıkıntıya girmemesi için toprak analizine ek süre verilmesini istemiştik. Bu karar çiftçimizi rahatlattı” dedi.

DİĞER HABERLER
“Yoğurt kralı” servetinin yarısını göçmenlere bağışlayacak

Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, mazot ve gübre desteklemelerine ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tebliğinin, 1 Ocak 2014’den geçerli olmak üzere 3 Haziran 2014’de yayımlandığını anımsattı.

Desteklemelerden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan üreticilerin yararlanabileceğine dikkati çeken Bayraktar, çiftçilere yıl içinde işledikleri, ÇKS’de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacağını belirtti.

Tebliğe göre, arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmayacağını hatırlatan Bayraktar, toprak analizi desteğinin de dekar başına 2,5 lira olarak belirlendiğini kaydetti.

 

-“Çiftçilerimiz toprak analizleri zamanında yaptırmazlarsa desteklerden yararlanamazlar”-

 

Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“ÇKS’ye kayıtlı, 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için, her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1 Ocak 2014 ile 30 Ekim 2014 tarihleri arasında toprak analizi yaptırılması zorunlu. Bu tarih uzatılmadan önce 1 Eylül 2014 Pazartesi günü sona eriyordu.

50 dekarın altındaki tarım arazisi için toprak analizi şartı aranmıyor. ÇKS’ye kayıtlı, 50 dekar ve üzeri tarım arazi olan üreticilerimiz, artık 1 Eylül 2014 Pazartesi günü değil, 30 Ekim 2014 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar toprak analizlerini yaptırmaları gerekiyor. Çiftçilerimizin, olası sıkışıklıklarla karşı karşıya kalmamaları için son günü beklenmeden toprak analizlerini yaptırmalılar faydalarına olur. Çünkü,  toprak analizlerini belirtilen sürede yaptıran çiftçilerimiz, 31 Aralık 2014 tarihine kadar tarım ilçe ve il müdürlüklerine başvurup gübre desteklerinden yararlanabilecekler. Toprak analizlerini yaptıramayan üreticilerimiz, toprak analiz desteğinden de faydalanamayacaklar..”

DİĞER HABERLER
Sağlıklı nesiller için "Dünya Süt Günü" kutlu olsun.

Bayraktar, toprak analizlerini yaptıran çiftçilerin, gübre ve toprak analizi desteğini almaları için 31 Aralık 2014 tarihine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvuru süreleri bulunduğunu, aynı sürenin mazot desteği için de geçerli olduğunu belirtti.

 

-Destek miktarları-

 

Şemsi Bayraktar, peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarında mazot destekleme tutarının dekara 3,1 lira, gübre destekleme tutarının 4,3 lira, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanlarında mazot destekleme tutarının dekara 4,6 lira, gübre destekleme tutarının 6 lira, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkiler alanlarında mazot destekleme tutarının 7,5 lira, gübre destekleme tutarının 7,5 lira olacağını hatırlattı.


30 Ağustos 2014. 12:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x