Kaymak üretim izni olmadan satılamayacak


Afyonkarahisar’da, üretim izni ve etiketi olmayan kaymakların satışı yasaklandı.

Yapılan açıklamada standart dışı üretilen kaymakların toplanıp imha edileceği belirtilirken, kaymak pazarının dışında cadde ve sokaklarda gelişi güzel kaymak satışının yasaklandığı ifade edildi. Tüketicilerin daha sağlıklı ve kaliteli kaymak yemesi için denetimlerin arttırıldığı bilgisi verilirken, vatandaşlara da etiketsiz ve üzerinde üretim izni bulunmayan kaymakları satın almamaları çağrısında bulunuldu.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Afyonkarahisar’ın sembol ürünlerinden biri olan kaymağın kalitesinden ödün vermemek için üretim ve satış noktalarının titizlikle denetlendiğini ifade ederken, üreticiler ve seyyar satıcılarla birlikte bir toplantı düzenlediklerini ve konuyu masaya yatırdıklarını kaydetti.

Afyonkarahisar’da 7 adet süt işleme tesisinin Bakanlık’tan izin alarak kaymak üretimi yaptığını ifade eden Erdurmuş, bunların dışında kayıtsız kaymak üretiminin ve satışının engellenmesi ve soğuk zincir altında satışının sağlanması için çalışmalar yürüttüklerini aktardı. “Seyyar kaymak satıcılarının denetimi de belediye zabıta ekipleri ile beraber periyodik olarak tarafımızca yürütülmektedir. Kayıt dışı üretilen ve soğuk zincir altında satılmayan kaymaklara belediye zabıta ekiplerince el konularak imha edilmektedir. Halk sağlığının korunması ve güvenilir gıdanın arzı amacıyla gerek üretim yerleri ile gerekse toplu tüketim, satış ve seyyar satıcılarla toplantılar düzenlenerek görüş alışverişinde bulunmaktayız.” şeklinde konuşan Erdurmuş, denetimlere taviz vermeden devam edeceklerini ifade ederek, hedeflerinin gelecek kuşaklara aktarılacak önemli bir ürün olan kaymağın suiistimallere meydan vermeden kaliteli ve güvenli bir şekilde tüketicilere ulaşmasını sağlamak olduğunu belirtti.


Yazan - 10 Kasım 2011. Kategori GIDA, SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x