Van’da depremzedelere hayvan dağıtılacak


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ahırları yıkılıp hayvanları telef olan depremzedelere, hayvan çadırı dağıtılacağını ve hayvan kayıplarının telafi edileceğini açıkladı.

Van merkeze bağlı Alaköy, Mollakasım, Dağönü ve Pirgarip köylerini ziyaret eden Bakan Eker, depremzedelerin sorunlarını dinledi. Depremzedelerin problemleriyle tek tek ilgilenen Mehdi Eker, problemlerin çözümlenmesi için bürokratlarına talimat verdi.

“ÜRETİCİLERE KIŞA DAYANIKLI HAYVAN ÇADIRI MÜJDESİ”

Ziyaretlerde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ahırları yıkılan depremzedelere kışa dayanıklı ve çelik konsikrisyonlu hayvan çadırı dağıtılacağını söyledi. Çadırlarda yemlik ve suluk da bulunacağının altını çizen Bakan Eker, şöyle konuştu: “Çadırlar 140 metrekare büyüklükte olacak. Çadırlarda ortalama 25-30 büyükbaş, 100 de küçükbaş hayvan kalabilecek. Üreticilerin yem kaybı da tespit edilecek ve zararları karşılanmaya çalışılacak.”

“UYGULAMA TÜRKİYE’DE İLK”

Köylerde yıkılan bütün ahırların yerine hayvan çadırı kurulacağını belirten Eker, “Pazartesi gününden itibaren çadırlar gelmeye başlayacak. Bu uygulama örnek model olacak. Türkiye’de şu ana kadar hiç çadır ahırlar yapılmadı. Bu bir ilk olacak” dedi.

Bakan Eker, hayvan kayıplarının tespitinin yapılacağını ve bu kayıpların ayni olarak karşılanacağını da sözlerine ekledi.

“DEPREMZEDELERLE KÜRTÇE SOHBET”

Bakan Eker’in köy ziyaretlerinde Kürtçe konuşması ve kendisini sadece bir bakan olarak değil, her şeyden önce bir hemşehri olarak görmelerini istemesi depremzedeleri mutlu etti. Kürtçe espri yapan Bakan Mehdi Eker’e, depremzedelerin de Kürtçe yanıt vermesi sıcak görüntüler oluşturdu.

Depremde yaralanan Dağönü köyü muhtarının çadırına geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Bakan Eker, kendisine acil şifalar diledi.

“ALKIŞLARLA KARŞILANDI”

Bakan Eker, ziyaret ettiği bütün köylerde alkışlarla karşılandı. Depremin meydana geldiği günden bu yana devletin bütün imkanlarıyla yanlarında olduğunu ve bunun kendilerine güç verdiğini ifade eden depremzedeler, bir bakanın köylerini ziyaret ederek sorunlarını dinlemesinin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdiler. Bakan Eker’in yakın ilgisine teşekkür eden depremzedeler, Bakanı alkışlarla uğurladı.

Bakan Eker, ziyaretlerinde çocuklarla yakından ilgilendi. Etrafını saran çocuklarla sohbet eden Bakan Eker, onlarla fotoğraf çektirdi.

“BÖLGEDE 5 BAKAN GÖREV YAPIYOR”

Köy ziyaretlerinin ardından Afet İl Koordinasyon Merkezi’ne gelen Bakan Eker, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve diğer yetkililerle toplantıya geçti. Şu an bölgede Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da olmak üzere 5 bakan sorunların ivedilikle çözümlenmesi için görev yapıyor.


Yazan - 4 Kasım 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x