Vergi cezasında rekor


71963_vergi-480x268

 

 

Maliye Bakanlığı bir rekora imza atarak yüzde 117’lik artışla 19.8 milyar lira vergi cezası kesti. Önlenen vergi kaybı da 8.5 milyar lira oldu

 

 

İSTANBUL – Maliye Bakanlığı’nın vergi kayıp ve kaçağını önlemek için yaptığı çalışmalar sonucunda 2013 yılının tamamında 73 bin 286 mükellef, vergi incelemesine tabi tutulurken önlenen vergi kaybı 8,5 milyar lira oldu ve buna neden olanlara 19 milyar liralık ceza kesildi. Maliye Bakanlığı bu rakam ile geçen 2012 yılına oranla yüzde 117’lik artış göstererek Cumhuriyet tarihinin rekoruna imza atmış oldu.

 

 

Vergi denetiminin tek çatı altında toplanmasının ardından Vergi Denetim Kurulu (VDK), hem kayıt dışı ekonominin hem devergi kayıp ve kaçağının azaltılmasına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdi.

 

 

VDK, 2013 yılında da bu çalışmalarını artırarak devam ettirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, incelemelerini etkin ve verimli bir şekilde sürdüren VDK’nın 2013 yılındaki çalışmalarını değerlendirdi.

 

 

Kurulun, kayıt dışına neden olan tüm sektörlerde yoğun denetimler yaptığını ve vergi kaybına müsaade edilmediğini vurgulayan Şimşek, geçen yılın tamamında 73 bin 286 mükellefin vergi incelemesine tabi tutulduğunu bildirdi.

 

 

Bakan Şimşek, bu incelemeler sonucunda 8 milyar 557 milyon 536 bin 287 liralık vergi kaybı tespit edildiğini ve buna neden olanlara 19 milyar 874 bin 731 liralık ceza kesildiğini ifade etti.

 

 

Bir önceki yılla kıyaslandığında 2013’ün tamamında önlenen vergi kaybının yüzde 89, kesilen ceza tutarının ise yüzde 117 artış gösterdiğini belirten Şimşek, bu rakamların, Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu açıkladı.

 

 

Yapılan bu çalışmalarla bir taraftan beyan dışı kalan gelirler vergilendirilerek devlet bütçesine önemli bir kaynak sağlandığını anlatan Şimşek, diğer taraftan da vergi incelemesinin caydırıcı etkisi kullanılarak mükelleflerin doğru beyanda bulunmaya yönlendirildiğini kaydetti.

 

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012’nin rakamlarına da değinerek, 2012’nin tamamında 4,5 milyar liralık vergi kaybı tespit edildiğini ve 8,8 milyar liralık vergi ziyaı cezası kesildiğini hatırlattı.

 

 

Bu rakamların da vergi incelemesinde etkinliğin arttığını gösterdiğini belirten Şimşek, “VDK, her geçen yıl etkinliğini ve verimliliğini artırıyor. Vergi kaçıranlara, 76 milyonun hakkını gasp etmeye çalışanlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asla müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.


13 Ocak 2014. 14:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x