Verimli tarım arazilerine dokunulmazlık


9_9dd2f_3170b954_XL

 

 

Tarım arazilerinin tarım dışı kullanımını önlemek için gelecek yıl hayata geçecek “Büyükova” projesiyle tarım arazileri sit alanları gibi dokunulmazlığa kavuşacak

 

ANKARA  –  Tarım arazilerinin tarım dışı kullanımını önlemek için gelecek yıl hayata geçecek “Büyükova” projesiyle tarım arazileri sit alanları gibi dokunulmazlığa kavuşacak.

 

Gelişmekte olan Türkiye’de sanayi, turizm, yerleşim ve benzeri amaçlar için arazi kullanım talepleri artıyor. Genellikle planlamaların tarım arazileri üzerinde yapıldığı gerçeğinden hareketle,Türkiye’nin tarım arazileri üzerinde ülke ve bölge planlarına uygun olarak, tarım, orman, mera, turizm, yerleşim ve diğer alanların planlanması gerekiyor.

 

5403 sayılı “Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu” kapsamında tarımsal potansiyeli yüksek araziler belirlenerek, bu alanlar sayısal olarak haritalara işlenecek.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2015 yılında hayata geçecek projesiyle bakanlık tarafından belirlenen tarım arazileri sit alanları gibi dokunulmazlığa sahip olacak.

 

Tarım arazilerinin çoğunlukla taban arazilerinin yoğunlukta olduğu ovalarda yer almasından dolayı belirlenen alanları “Büyükova” olarak nitelendirecek bakanlık, böylece belirlediği “büyük ovalar”ı bütünlük içerisinde tarımsal üretimde tutacak ve bu ovaların kullanım kararı tamamen bakanlığa ait olacak.

 

Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği ovalar, bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile büyük ova koruma alanı olarak belirlenecek.

DİĞER HABERLER
Erdoğan, liderlerle dörtlü zirvede bir araya geldi

 

Bakanlık bu alanları web sayfasında ilan edilecek. Böylece bakanlık bu alanları mutlak koruma altına aldığını kamuoyu ile paylaşmış olacak.

 

Tarımsal potansiyeli düşük alanlar tavsiye edilecek

 

Bakanlık tarımsal sit alanlarını herhangi bir amaçla kullanmak isteyen kurumlar ya da kişilere tarımsal potansiyeli düşük veya ”Büyükova” dışında kalan alanları tavsiye edebilecek.

 

Uygulanan mevcut sistemde tarım arazileri ile ilgili talepler İl Toprak Koruma Kurulunun uygun görüşü ve kamu yararı kararı alınarak değerlendiriliyordu. Yeni sistemle bakanlık tarımsal sit alanlarını önceden ilan edip koruma altına alacağından bu alanları kullanmak isteyen kurum ya da kişiler zorunlu haller dışında bakanlığa herhangi bir talep iletemeyecek.

 

Bakanlığın belirlediği verimli ovalarda herhangi bir tarım dışı kullanım için planlamayı yapacak bakanlık ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortak kamu yararı kararı alması gerekecek.

 

”Büyükova” ilan edilecek alanların tespiti ve sayısal veri haline getirilmesi çalışmaları devam ediyor ve bu çalışmaların gelecek yılın birinci çeyreğinde sonuçlandırılması planlanıyor. AA

 


29 Ekim 2014. 14:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x