Veteriner Hekimlikte Bilinçli İlaç (Antibiyotik) Kullanımı  Semineri


1

 

 

Amasya Veteriner Hekimler Odası tarafından düzenlenen ” Veteriner Hekimlikte Bilinçli İlaç (Antibiyotik) Kullanımı ve İlaç Kullanımından Kaynaklanacak Riskler” konulu Konferans geniş bir katılımla yapıldı.

 

 

Konferans; Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Yarsan tarafından sunuldu.

 

Açılışta konuşma yapan Amasya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Özgür Yılmaz Pehlivan; toplantı ile ilgili olarak katılımcıları kısaca bilgilendirdi. Katılımlarından dolayı kendilerine ve Konferans Sunusu için Prof.Dr.Ender Yarsan’a teşekkürlerini ifade etti.

 

Konferans kapsamında başlıca üç konu ele alındı; öncelikle “Veteriner İlaçlarının Bilinçli ve Güvenli Kullanımı” kavramı değerlendirildi. Veteriner Hekimlere düşen sorumluluklar ve mevcut ilaç çeşitliliğine ilişkin bilgi sunuldu.

Veteriner ilaçları içerisinde en yaygın şekilde kullanılan antibakteriyel ilaçlar üzerinde daha genişçe durularak değerlendirildi. Kemoterapi kavramı, antibakteriyel ilaçlar, etki mekanizmaları, kullanılmaları sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar, antibiyotik karışımları ver bunların kullanılma alanları, antibakteriyel ilaç kullanımda başarısızlık nedenleri ve antibakteriyel ilaçlardan kaynaklanabilecek riskler ayrı başlıklar halinde sunuldu.

 

23

Konferansın ikinci bölümünde gerek antibiyotik gerekse genel anlamda veteriner ilaç kalıntılarına ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

 

“Hayvansal Gıdalarda Veteriner İlaç Kalıntıları”, sebepleri, önlenmesine yönelik uygulamalar, toplumsal risk konusu ve ulusal kalıntı izleme planı bu kapsamda ayrıntılı olarak işlendi. Konferansın son başlığı olarak “Antimikrobiyal Direnç” kavramı değerlendirildi.

DİĞER HABERLER
Kendi eliyle ne çorbası yaptı?

 

Son yıllarda gerek veteriner hekimlikte gerekse halk sağlığı boyutuyla insanlarda en önemli sakıncalarda birisi olarak kabul edilen direnç kavramı çok yönlü olarak sunuldu.

 

Direnç, sebepleri, önlenmesine yönelik idari düzenlemeler ve alternatif yöntemlere ilişkin yaklaşımlar ile ulusal ve uluslararası nitelikte bu konuda yapılan çalışmalar meslektaşlarımıza aktarıldı.

 

Söz konusu Toplantı; Veteriner Hekimlerin katkıları ve soru – cevap bölümü ile sonlandırıldı. Veteriner ilaçlarının bilinçli ve güvenli kullanımı konusunun çok yönlü olarak değerlendirildiği son derece faydalı ve devam ettirilmesi gereken bir etkinlik olarak kaydedildi


9 Eylül 2014. 14:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x