Visad ve Gıda Güvenliği Derneği – Hayvansal Ürünlerde Gıda Güvenliği semineri yapıldı


Tek Sağlık Çalışma Grubu sözcüsü Nedim Üzey‘in sunumu ile 9 Haziran’da çevrimiçi olarak gerçekleşen söyleşiye Visad Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bayhan ve Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner konuşmacı olarak katıldı.

Yapılan seminerde hayvanlarda kullanılan antibiyotiklerin hem hayvan hem de insan sağlığına etkisine dikkat çekilerek yasal düzenlemelere uyularak kullanılan antibiyotiklerin insan sağlığına etkisinin minimize edileceği vurgulandı. Ayrıca antibiyotiklerin dozajında ve sorumlu kullanımı ile bu ilaçların daha uzun süre sağlığa hizmet edecekleri de belirtildi.

Visad Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bayhan’ın diğer sunum başlıkları şöyle:

Hayvanlarda aşılama hem antibiyotik hem de antiparaziter ilaçların kullanımını azaltacaktır.

Hayvanlarda kullanılan antibiyotiklerde yasal arınma sürelerine uyulması toplum sağlığı açısından büyük önem arzetmektedir.

Özellikle kanatlı sektöründe gıda güvenliği duyarlılığı üst düzeyde seyretmektedir.

Hayvanlarda besi koşullarının iyileşmesi, yasal zorunluluklar ve veteriner hekimler sayesinde antibiyotik kullanımı azalmaktadır.

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner ise konuşmasında gıda güvenliği açısından devlet, üretici ve tüketicinin bir araya gelerek ortak hareket etmesi gerektiğini belirtti. Saner, gıda güvenliği konusunda bilgi kirliliğinin önlenmesinin önemine de dikkat çekti.

Samim Saner ayrıca gıda güvenliğinin çiftlikten çatala kadar tüketici sağlığını bozmayacak şekilde gelmesini sağlayan önleyicilik odaklı bir bilimsel disiplin olduğunu belirtti. Dünyada Gıda güvenliğinin sağlanamadığı durumlarda gerçekleşen birçok olayı paylaşan Samim Saner ayrıca gıda güvenliği ve yasal düzenlemeler ile hem tüketici menfaatlerinin korunabileceğini hem de rekabet gücünün gelişeceğini söyledi.


DİĞER HABERLER
Veteriner Tavukçuluk Derneği: Covid-19 ve Gıda Güvenliği
9 Haziran 2021. 20:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x