Yapay ete rağbet dibe vurdu


Dünyanın bir numaralı bitkisel et üreticisi Beyond Meat’in hisse fiyatları geçtiğimiz yıldan beri düşüşüne devam ediyor. Bir zamanlar hayvansal proteinlere alternatif olarak umut verici bir seçenek olarak halka lanse edilen Beyond Meat ve diğer bitkisel bazlı proteinler, sığır çiftliklerini ve hayvan çiftliklerini ortadan kaldırarak daha çevreci bir seçenek olabileceği sloganı ile öne çıkmıştı; ancak firma 2022 yılında hisse bazında yüzde 80 düşüş yaşadı ve 2019 yılındaki halka arz fiyatının yalnızca biraz üzerinde seyretti (25 ABD doları). 2023 yılı mayıs ayı itibari ile hisse değeri 10 ABD dolarına kadar düştü.

Beyond Meat’in 5 yıllık hisse fiyatı grafiği

Beyond Meat’in hisse fiyatları, 2022 yılında, yıllık bazda %60 düşmüşken, dünyanın tanınmış simalarından biri olan Kim Kardashian’ı da baş lezzet danışmanı olarak kadrosuna katmıştı; ancak bu da durgun satışlarını canlandıramadı ve şirket hisselerinin düşüşü %80’e kadar sürdü. Bugün ise hisseleri pek çok yatırımcı tarafından açığa satılmakta (Açık pozisyon).

Uzmanlar, bir şirketin hisse fiyatlarını etkileyen birçok faktör olabileceğini söylerken, bitkisel bazlı etlere olan talebin azaldığı gerçeğini de inkar etmiyorlar.

Şirket, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde satışlarda %22,5’lik bir düşüş bildirdi. Ağustos ayında, şirket ilerisi için iyimserlik sinyalleri vermesine rağmen personelinin %20’sini işten çıkarma kararı açıklamıştı. Financial Times’ın araştırmasına göre, bitkisel bazlı etlerin popülaritesi 2020 civarında zirve yapmış ve 2021 yılında düşüşe geçmişti. Bitkisel bazlı etler, şimdiye kadar pazar payı olarak en fazla yüzde 2’ye kadar çıkmıştı (1.4 milyar dolar).

DİĞER HABERLER
Veteriner Tavukçuluk Derneği toplantı duyurusu

17 Mayıs 2023. 00:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x