Yazarımız Prof.Dr. Ersural Suner’i kaybettik.


g3

 

 

Türk hayvancılık ve yem sektörünün duayenlerinden Çiftlik Dergimizin çıktığı günden beri yazarı Prof.Dr.Ersural Suner’i kaybettik.

 

Sektörümüz o’nun eksikliği hep hissedecek.Arkadaş canlısı ve meziyetleri bakımından aranılan bir insan olan dostumuzu kaybetmenin acısı içindeyiz.

 

Et Balık Kurumunun kuruluşundan itibaren bir mehmetçiği olan Prof.Dr.Ersural Suner’in kaybı büyük üzüntü yarattı.

 

Merhumun cenazesi Maltepe camiinde kılınacak öğle namazından sonra Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verilecek.

 

Mekanı cennet olsun.

 

ÖZGEÇMİŞİ

 

g5İstanbul Teknik Üniversite’sinden 1955 yılında Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Fiili Askerlik hizmetini 1957 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ankara Ağır Tamir Fabrikası’nda Teknik Müdür olarak tamamladı. Tüm meslek yaşamın hizmet ve görev aldığı Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü’nün çeşitli kademelerinde geçirdi.

 

Yaklaşık 50 yıllık bürokrasi deneyiminin ve bilgi birikiminin sahibi olarak 1994 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Akademik Kadrosu içinde yer aldı. 1997 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Kadrosunda yer aldığı üniversitenin Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Ankara Üniversitesi  Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nde Doktorasını yaptı. Ayni Fakülte’ de Gıda Bilimi  ve Teknolojisi  Ana Bilim Dalı’nda ikinci Doçentlik unvanını  aldı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin  Makine Mühendisliği Enerji  Ana Bilim Dalı’nın İklimlendirme + Soğutma Bilim Dalı’nda açığı sınavı başararak Doçent birinci unvanını alarak Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü’nden  ayrıldı.

DİĞER HABERLER
Üzerinde bu yazı yoksa almayın!

9Ülke hayvancılık ve et endüstrisi, balık ve balıkçılık endüstrisi ile tavuk ve tavukçuluk endüstrisi ve yaş meyve  –  sebze depolama ve işleme endüstrisi ile süt ve süt ürünleri ve nihayet soğuk endüstrisinin kurucularından biri ve bu endüstrilerin ülkede tek başına  ilk proje mimarı  olarak  dünyada, uluslararası alanda bu endüstrilerin matematiksel birer metodolojisinin bulunduğunu ilk kez kanıtlayarak ünlendi.    Prof. Dr. Ersural Suner, kalkınmış ve gelişmiş birçok ülkenin sahip olduğu soğutma endüstrisinin Türkiye’deki eksikliğini görmüştür. Türkiye’nin bu alandaki  açığını kapatmayı tarihi ve milli bir görev olarak kabul etmiş ve birkaç arkadaşı ile  birlikte yaptığı çalışmalarla ülkemizin soğutma endüstrisi alanında dünyada üst sıralara tırmanmasını sağlamıştır. Çok sayıda bilimsel, teknik, ekonomik ve ticari  alanda yayımlanmış makalesi, 11 telif almış yapıtı, değişik alanlarda hayata geçirilmiş ve taşınmış  sayıca çok buluşu bulunmaktadır.

 

Aile Boyutu

 

Prof. Dr. Ersural Suner, Artvin-Şavşat  doğumlu olup babasının memuriyeti nedeniyle Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde ilk, orta ve lise öğrenimini tamamlamıştır.  1955 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamıştır.

 

1956 yılında Asteğmen rütbesi başlatıldığı yüksek öğrenim düzeyindeki hocalığa 50 yıllık bir süreçte aralıksız değişik yüksek öğrenim ve eğitim kuruluş ve/veya kurumlarında devam etmiştir.

DİĞER HABERLER
Özel Gıda Kontrol Laboratuvarları arasında ilk ve tek yetkili LTS oldu

 

4Babası devrinin tanınmış, idam cezalarını karar bağlamış, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Abdulhalim Suner’dir. Annesi ise Doğu Anadolu’da tanınmış Eminağaoğulları’nın kızı Emine Suner’dir. Küçük kız kardeşi Prof. Dr. Meral Tuncer Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, eşi ise Yüksek İhtisas Hastanesi’nde görev yapan tanınmış kardiyolog Hadi Tuncer’dir. Büyük kız kardeşi Prof. Dr. Nejla Gündüz ve eşi Analitik Kimya kürsüsünde öğretim üyesi Prof. Dr. Turgut Gündüz Ankara  Üniversitesi’nden emeklidirler.

 

Ayrıca, Prof. Dr. Ersural Suner’in iki yeğeni vardır; yeğenlerinden biri Konya Selçuk Üniversitesi-Tıp Fakültesi’nde dekan olarak  görev yapan  Prof. Dr. Kemal Gündüz’dür,  eşi Doç. Dr. Beniz Gündüz  ise aynı üniversitenin Kimya Bölümü’nde çalışmaktadır. Kemal-Beniz çiftinin Tilbe  isimli bir kız çocuğu vardır. Diğer yeğeni Prof. Dr. Kaan Gündüz ise, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Bankası’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

 

 


22 Nisan 2013. 21:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Hatice Yücel Asi
Hatice Yücel Asi
9 yıl önce

Başınız sağolsun. Suner ailesine ve Çiftlik Dergisi Ailesine sabırlar diliyorum. Saygılarımla. Hatice Yücel Asi Uzman Veteriner Hekim

devlet yiğit
devlet yiğit
8 yıl önce

Allah rahmet eylesin değerli bir kişiydi. Yakınlarının ve sevenlerinin başı sağ olsun.

orhan ALP
orhan ALP
8 yıl önce

Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun inşallah. En sevdiğim hocamdı, çok iyi bir insandı Ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum.

trackback

[…] Yazarımız Prof.Dr. Ersural Suner’i kaybettik. […]

Hasan Yüksel
Hasan Yüksel
8 ay önce

Yeni fark ettim. Allah rahmet eylesin. Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü’nde 1985’e kadar beraber çalıştık. Bendeniz o zaman tahakkuk memuruydum. Sonra üniversite eğitimimi tamamlamaak için nöbetçi memurluğuna geçtim. Ersunal Hoca akşam mesai çıkışında “bir isteğin var mı?” diyerek hal ve hatırımı hep sorardı. Çok temiz ve nezih bir insan idi. Ersunal ağabeyimle en son Van Yüzüncü Yıl Ünivertsitesi’nde karşılaştım. Rıza Tevfik gibi hoş meşrep ve filozof tabiatlı, babacan, iri yarı dev gibi bir adamdı. Hiç kimseye karşı kibirlendiğini, ve insanları üzdüğü görülmemişti. Türkiye’nin ortak bir değeriydi. Nur içinde yatsın. Hak rahmet eylesin. Prof. Dr. Hasan Yüksel

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
5
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x