Cem Özdemir Euro Bölgesi’nden yardım isteyen Kıbrıs’a birleşme koşulu istedi.


0,,15679000_303,00

 

 

Almanya’da Birlik 90 Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir Reuters ajansına verdiği demeçte Kıbrıs’a yapılacak yardımların adanın birleşmesi koşuluna bağlanmasını istedi. Cem Özdemir “Kıbrıs’a yapılacak yardımlara ilişkin tartışmalarda ne yazık ki adanın yeniden birleşmesi rol oynamıyor.”dedi. Yeşiller Eşbaşkanı, bankacılık sektörünün küçültülmesi, para aklama ile mücadele ve vergi indirimlerine son vermek gibi iki adanın birleşmesi konusunun da pazarlık kapsamına alınması gerektiğini söyledi. Cem Özdemir yeni Kıbrıs Devlet Başkanı Anastasiadis’in 2004’de Türk kesimi ile birleşmeyi öngören Annan planına destek verdiğini de hatırlattı.

 

2004 yılında adada yapılan referandumda Rum kesiminin birleşmeye ‘hayır’ demesi üzerine birleşme girişimleri başarısız olmuş iki tarafın ilişkileri gerilmişti. Kıbrıs sorunu Türkiye’nin AB üyeliği sürecini de etkiliyor. Türkiye Kıbrıs’ın AB üyeliğini tanımadığı ve liman ile havaalanlarını Kıbrıs’la ticarete kapattığı için Birlik müzakere başlıklarının açılmasını erteliyor.

 

 

Kıbrıs krizde

 

Kıbrıs 2012 yazında bankacılık sektöründe istikrarı sağlayabilmek için 17,5 milyar euro yardım başvurusunda bulunmuştu. Euro Bölgesi maliye bakanları pazartesi günü Kıbrıs’ı kurtarma paketini onaylamaya yeşil ışık yaktı.

© Deutsche Welle Türkçe
Reuters, DE/AG


Yazan - 9 Mart 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x