Yılanı Getir,Parayı Götür…


Tarla farelerinin meyve ağaçlarına zarar veren bir çiftçi, parayla yılan satın alma yolunu seçti. Çiftçi, yılan getirene 100 ile 200 TL arasında para verecek

 

Muş’ta bir çiftçi, meyve bahçelerine zarar veren farelerle baş edemeyince çözümü yılan satın almakta buldu. Arazini çevreleyen çitlere ‘Yılan Satın Alınır’ yazısı asan çiftçi, yılanların çiftinin en büyük dostu olduğunu söyledi.

 

Merkeze bağlı Akpınar köyü yakınlarında Aşar ailesine ait çiftlikte çok sayıda meyve ağacı, farelerin kemirmesinden dolayı kurudu. 7 yıl önce diktikleri meyve ağaçlarının fareler yüzünden kuruması üzere harekete geçen Aşar ailesi, denedikleri birçok yöntemden sonuç alamadı. Bir süre önce arazide buldukları yılanları getirip tarlaya bırakan Aşar ailesi, yılan bıraktıkları tarlada kuruyan ağaç sayısının az olduğunu fark edince, değişik bir yola başvurdular. Çevre köylere haber alan Aşar ailesi, zehirsiz yılanları boyutuna göre 100 ile 200 TL arasında satın alacaklarını söylediler.

 

Başlattığı kampanyayla ilgili açıklamalarda bulunan Serhat Aşar isimli çiftçi, yaklaşık 7 yıldır emek verdiği meyve ağaçlarının farelerin kemirmesinden dolayı kuruduğunu söyledi. Bunun önüne geçmek için çok mücadele ettiğini ve herhangi bir çözüm bulamadığını ifade eden Serhat Aşar; “Tek çözüm olarak yılan bırakmayı düşünüyorum. Yılan da ha diyince bulunabilecek bir hayvan olmadığı için kampanya başlattım. Yılanın boyutuna göre 100 ile 200 TL arası ücret vereceğim. Her yılanı almıyorum, sadece tarla yılanını alıyorum. Kendim bulabildiğim yerden birkaç tane getirdim ama onlar da yetersiz kalıyor. Şu ana kadar 5 tane vatandaş bana yılan sattı. Getirilen yılanları kendimize ait başka bir araziye bıraktım, o bahçe ile yılan bırakmadığım bahçe arasında büyük fark var. Yılan bırakmadığım bahçedeki meyve ağaçlarının yüzde 50’si kurudu. Diğer bahçede ise zarar daha az” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
"Vize Serbestliği Anlaşması'nın imzalanmasına karar verildi"

 

Yılanlar konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Aşar şunları kaydetti;

 

“Yılanların sayısının azalmasının nedeni biçme makineleri. Çünkü o makinelerle tarladaki mahsul biçilirken yılanları da yok ediyorlar. Ayrıca araç sürücülerinin de bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Çünkü yol ortasında giden bir yılan gören sürücüler gaza basıp yılanı eziyor. Yılan gördüğümüz zaman ayağımızı gazdan çekelim ve yılanı öldürmeyelim. Bir yılanı öldürmek çiftçiye büyük zarar veriyor. Lütfen yılanı öldürmeden önce bir kez daha düşünelim.”

 

Aşar, başlattığı kampanyayı daha fazla duyurmak için kendilerine ait çiftliğin etrafını çevreleyen tel örgülere ‘Yılan Satın Alınır’ yazılı mukavva astı.tarımtv


26 Temmuz 2012. 17:00
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x