Yılın ahisi seçilen Cemal Yakar ve Gümrük ve Ticaret Bakanı  Canikli’ye şed kuşatıldı….


unnamed (1)

 

 

 

      Halim UTLU

 

Yılın ahisi seçilen Cemal Yakar ile Gümrük ve Ticaret Bakanı  Nurettin Canikli’ye, 23 Eylül’de Çankırı’da düzenlenen Ahilik Haftası Yaran Kutlamalarında, törenle şed kuşatıldı.

 

Ahilik Haftası,Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde sabah namazı sonrası çorba ikramı ile başladı. Belediye Meydanında gerçekleştirilen törende konuşan Gümrük ve Ticaret İl Müdürü Şükrü Karaaslan, Ahilik ve Yaran Kültürlerinin tanıtılması, geleneklerin ilke ve özelliklerinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiği için Ahilik Haftasının kutlandığını belirtti.Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, “Ahilik, esnaf örgütlenmelerinin temelini oluşturuyor. Ahilikte “ben” değil, “biz” vardır. Yani temeli insandır” ifadelerine yer verdi.

unnamed (2)

             Ahiliğin en önemli noktası dürüstlük

 

“Çankırı’mız kültürüyle birçok medeniyetin oluşumuna büyük katkı sağlamıştır.Yaptığımız katkıyı hakiki manada anlatabilirsek, inanın karada ölüm yok. Bizim yaranlarımız menfaat için kültürlerini ayakta tutmuyor. Hiçbirine bu davranışları para karşılığı, maddi karşılık ile yaptırılmıyor.” diyen Belediye Başkanı İrfan Dinç’ten sonra söz alan Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, küçüklüğünden beri Ahilik kültürüyle yetiştiğine vurgu yaparak, “Ahiliğin en önemli noktası dürüstlüktür” diye konuştu.

 

Milletvekili Av. İdris Şahin ise, Çankırı’da çok güzel şeylerin olduğunu, bunun mimarının ise Çankırı insanı olduğunu ifade ederken,Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken de “Suyu sert, ama siz mert insanlarsınız, yaranlarsınız. Siz cumhuriyetin harcını attınız. Siz yürekli insanlarsınız, Çankırı’yı marka yapacak insanlarsınız, dürüst insanlarsınız.” dedi.

DİĞER HABERLER
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %0,31 arttı

 

                           Ahiliğin önemli ilkelerinden biri de yardımlar

 

Bugüne kadar 4. kez Ahilik Haftası Yaran Kutlamalarına katıldığını, Çankırı’da değişim ve gelişimin başladığını, bunu yaparken kültüründen ve mayasından taviz vermediğini söyleyen Vali Vahdettin Özcan, Çankırı’da nüfus artış hızının 2012’de yüzde 3.94 ile Türkiye birincisi, 2013’te ise yüzde 3.47 ile Türkiye üçüncüsü olduğunu belirtti.

 

Ahilik ve Yaran geleneğinin Türk Kültürü içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu, kimseyi, hiç bir medeniyeti örnek almaya gerek olmadığını ve Ahilik geleneğinin önemine vurgu yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, yardımseverliğin Ahilik kültürünün önemli bir parçası olduğunu  belirterek,” İhtiyacı olan, dünyanın her yerindeki fakir ülkelere, fakir topluluklara 3.7 milyar dolar karşılık beklemeden yardım yaptık.Bu açıdan dünyada birinci olmaya doğru hızla ilerliyoruz. Bu yardımlar da ahiliğin önemli ilkelerinden bir tanesinin hayata geçirilmesidir” diye konuştu.

unnamed

     Esnaflara plaket verildi

 

Konuşmalarda sonra Mehter Takımınca düzenlenen Mehteran gösterisi, Çankırı Yaren Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği tarafından hazırlanan “Turşucu ve Balcı” orta oyunu, Yaren oyunları, ticaret meslek lisesi öğrencilerinin folklor gösterisi sunuldu.Çankırı’da yılın ahisi seçilen Cemal Yakar’a ve Bakan Nurettin Canikli’ye şed kuşatıldı. Ayrıca hafta nedeniyle düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri ve ayrı meslek dalında hizmet etmiş esnaflara plaket verildi ve esnaf kortej geçişi gerçekleştirildi.

DİĞER HABERLER
Tıp Ürünlerinin Ruhsatlandırılması Sempozyumu

 

Törene Gümrük ve Ticaret  Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Müsteşar Yardımcısı İsmail Yüce, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, Halkbankası Ankara 1. Bölge Koordinatörü Murat Yarımoğlu, Vali Yardımcıları, Ak Parti İl Başkanı Salim Çivitçioğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 


24 Eylül 2014. 18:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x