Yumurta İhracatında Devler Savaşı


SONY DSC

Türkiye’nin ihracat sektöründe önemli yere sahip olan kanatlı sektörü beyaz et ve yumurta ihracatında dünya devleriyle yarışıyor.

 

İstanbul İhracatçılar Birliği Kanatlı Ürünleri tanıtım grubu üyesi Sedat Paçalı, tanıtım grubu olarak bu yılsonuna kadar toplam 18 uluslar arası fuara katılarak ülkemiz kanatlı sektörünü tanıtacaklarını söyledi.

 

Bu fuarlarda yumurta ve beyaz etin yumurta değerleri ve sağlıklı beslenmenin öneminin anlatıldığını dile getiren Paçalı “Türkiye’de Avrupa standartlarının üzerinde bir üretim yapılmaktadır. Türkiye’nin diğer ülkelere göre sektördeki ayrıcalığı çok yeni ve gelişmiş teknolojiyle üretim yapan tesislere sahip olmasıdır. Türkiye kanatlı sektörü dünyada beyaz ette 10. Yumurta ihracatında 2.sırada yer almaktadır. Sektör dünyada 32 milyar dolarlık bir pazara sahiptir. Türkiye bunun 1 milyar dolarlık kısmını karşılamaktadır. 2013 yılı hedefimiz 1,2 milyar dolardır” dedi.

 

Dünyada 63,5 milyon ton yumurta üretimi yapıldığını açıklayan Paçalı, ilk sırada Çin, ikinci sırada ABD yer almaktadır. Türkiye dünya yumurta üretiminde 10.sırada yer alırken, ihracatta 2. sıradadır. Dünya yumurta ihracatının yüzde 1.16’sını Türkiye karşılamaktadır. Tanıtım grubu olarak 2012 yılında 360 milyon dolar olan ihracatımızı 2013 yılı sonu itibariyle 500 milyon dolara çıkarmayı öngörmekteyiz” şeklinde konuştu.

ilkhaber


Yazan - 23 Ağustos 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x