Yumurta Üreticileri Zor Durumda


yumurta_okuldaki_basariyi_arttiriyor_h13406

 

Ukrayna’daki Hastalık ve Yumurta İhracatının Düşmesi Bile Fiyatlara Yansımadı

 

 

Son yıllarda Yumurta sektörü ile girdiği mücadele sonunda bir hayli kendisinden söz edilmesini sağlayan Ukrayna, hastalıklarla mücadele ederken olağan olarak ta ihracatı düştü.
Suriye üzerinden başta Irak olmak üzere yumurta ihracatı yapan Ukrayna yeni bir
metotla Türk yumurta üreticisinin başına ağrıtmaya başladı.

 

 

UKRAYNA YUMURTASINA TÜRK MÜHÜRÜ

 

Üretimi elinde büyük bir patlama yapan Ukrayna ihracat yolları ararken en çok ihracat
yaptığımız Irak’a el atmayı unutmadı.Akdeniz limanlarından Suriye’ye girerek buradan da
Türk malı mühürlü yumurtalarını Irak sınırından ucuz olarak bu ülkeye sokan Ukrayna
yumurta üreticilerimize büyük sıkıntılar vermeye başladı.

 

SALMONELLA HASTALIĞI UKRAYNA’YI DURDURDU

 

Gıdalarda büyük risk taşıyan Salmonella ile mücadele eden Ukrayna bu yüzden ihracatta zorlanınca Türk ihracatçılar tekrar ihracatta ivme kazanırken,Türkiye’de yumurta fiyatları son yılların en düşük fiyatına geriledi.Geçen hafta en iri yumurta 13 kuruştan alıcı bulurken bu hafta 15 kuruşa yükseldi.Üretim maliyeti 18 kuruş olan yumurta maliyetinin altında satışa devam ediyor.

 

Stoklama şanşı ve üretimi yavaşlatma olasılığı olmayan yumurta sektörünün sıkıntısına çare bulunmuyor.Üretici fiyatların rayına oturması beklentisi içinde beklemektedir.

 

 

Salmonella Nedir?

 

 

Salmonella insan ve hayvanların sindirim sistemimi florasında bulunabilen bir bakteridir. Yaklaşık 2300 tipi vardır. Bazı tipleri tamamen zararsız olduğu gibi bazı tipleri de özellikle Salmonella Enteritidis ve Salmonella Typhimurium gıdalarda yüksek oranda bulunduklarında hastalık yapabilir, zehirlenmeye yol açabilir. Bu bakteriler kanatlı hayvanlarda ve yumurtada ortaya çıktıkları gibi aynı zamanda dana, hububat, meyve ve sebzelerde de bulaşma sonucu görülebilir. Salmonella bakterisi normal pişirme şartlarında etkisiz hale gelir, ölür.Salmonellosis hastalığından korunmak aslında çok zor değildir, çünkü bakteri pişirme ile ölmektedir. Kanatlı eti ve yumurta ürünlerini iyi pişirerek yediğimizde hastalıkla ilgili herhangi bir risk kalmayacaktır. Ancak burada pişirme sıcaklığı en az 72 derece olmalıdır, bu da normal pişirme ısısıdır, bu ısıda etin pembeliği kalmaz. Diğer taraftan çiğ et ve kanatlı ürünleri , diğer gıdalarla, çiğ yenen sebzeler ya da pişmiş pilav, ve benzeri gıdalar ile temas etmeyecek şekilde iyi muhafaza edilmelidir.

 

 

 

 


Yazan - 17 Temmuz 2013. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x