Yumurta Üreticisinin Ruhuna El Fatiha…


8415_1746144055622079_8654044435946892553_n

 

Özlem Sarıçam

 

Uzundur sesi soluğu çıkmıyor yumurta üreticisinin. Bu sessizliği her şeyin yolunda olmasına yormayın. Asıl neden yorulup sesinin soluğunun kesilmiş olması..

Yada bir oyun var ne hatırlamıyorum delikten çıkacak kurbağa mı köstebek mi ne olduğunu kestimediğim hayvanın kafasına balyozla vurursunuz ya( Bu arada oyunun ne olduğunu hatırlayan bana mesaj atsın lütfen)o misal kesildi sesimiz soluğumuz..

 

Devlet babanın neden olduğunu anlamadığımız bir şekilde bize bir gıcığı varki bu biraz hoca bana taktı söyleminin küçük kardeşi..

 

Her köşe başında önüne gelene verilen teşvikler altımızı kazdı yavaş yavaŞ. Ama asıl dinamit broiler pazarının kötü gitmesi ile oluştu. Bir dünya yatırım yapıp büyük şirketlere bu kadar sermaye ile çobanlık yapmaya hazır olanlar sömürülmeye de razılar dı ama olay öyle olmadı. Sürekli düşen beyaz et fiyatı ile entegrelerde para kazanamamaya başladılar ve zamanında herkes kümes yapsın her köşe başına kümes yapalım boş verin çevre falan daha çok kümes yapalım savaş çığlıkları… hayır efendim bilmem kaç binin altında hayvan vermem…Nayır nolamaz en yakın kümes harici hayvan veremem… Aman olmaz annem kızıyor yem silosu yoksa hayvan veremem söylemlerine döndü..

Eh zaten kümes hazır birde ortalıkta cillop gibi gezip dolaşan tavuk yumurtası meraklıları var o zaman…. baltalar elimizde uzun ip belimizde hesabı hadi gezen tavuk yapalım..

 

Zaten bu millete ucundan köşesinden köy bayır tepe desen organik morganik inorganik anlatsan bez torbaya koysan altına saman talaş atsan 5 misli paraya satarsın…

 

Normal yumurta üreticüsünin beyninde boza pişirenler de görmez duymaz.. hadi… Hurraaaa.

 

Sonuç şişen gezen tavuk pazarı daha da düşen fiyatlar ve çaydan ucuza satılan yumurtalar.Sadece üretim maliyetinin pahalı olması mı sorun ???

 

Haşa… %1 KDV ile aldığımız yem ve %8 ile sattığımız yumurta. Ambalajı otu boku…

 

Durmadan artan akarkayıt fiyatları… Bir türlü enflasyon paketinden çıkmayan yumurta..

 

Asgari ücretin artması ama hala düşmeyen vergileri..

 

Sonuçta bu ara gak desen guk desen vatan hainisin. İstanbul da doğan bebeklerin yarısının Suriyeli Olması.. Ve Irak ın bizden bunalıp kendi yumurtasını üretmeye başlaması…

 

Sonuç mu… Yumurta üreticisi can çekişiyor.. Yumurta üreticisi bitti… Yakında kimse bu işi yapmak istemeyecek çünkü bu kadar parayı üretime değil alıp satmaya bağlasan zenginsin.

 

Odalar sesssiz tarım bakanlığı Fransız… Birlikler kayıtsız.Bize bizden başka dost destek yokda bizde birbirimize eski eşler misali düşman…

 

O zaman yumurta üreticisi öldü ruhuna El Fatiha…

 

Nasıl bilirdiniz derlerse ben enayi derim de gerisini size bırakırım. Siz siz olun yine de iyi bilirdik deyin…


Yazan - 9 Ekim 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x