Yumurta Üretimi İle Birlikte Fiyatınında Düşmesi Merak Konusu


2626_4033_06042012_9

 

 

 

Türk Gıda sektöründe yumurta kadar haftada ilan edilen fiyat oynaklılığına rastlamak mümkün değl.

 

 

Ticarette belirtilen arz-talep istikrarı yumurta fiyatlarında geçerli gibi görünmüyor.Üretim düştüğü için fiyat yükselmesi bekleyen üreticilerde yıllardır bu duruma bir anlam veremiyorlar.

 

 

Buna bir örnek vermemiz gerekirse her hafta açıklanan Başmakçı Kooperatif ihalelerine bir göz atmamız yeterli.

Adsız
TÜİK, Mayıs ayı kümes hayvancılığı üretimini açıkladı.

 

 

Tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 6.5 azalarak, 1.4 milyar adet olarak gerçekleşti.

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Mayıs ayı Kümes Hayvancılığı Üretimini açıkladı. Buna göre, tavuk yumurtası üretimi 1.4 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 6.5, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.9 azaldı.

 

 

Kesilen tavuk sayısı 101 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 496 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 arttı. Mayıs ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 1.5 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.9 arttı.

 

 

Tavuk eti üretimi 169 bin 751 ton, hindi eti üretimi ise 5 bin ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1.2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.1 azaldı. Mayıs ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 7.6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23.1 arttı.

 

 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0.7 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.1 azaldı.


Yazan - 13 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x