Yumurtacıların Feryadı…!


 

 

M Boy yumurtanın(Küçük boy yumurtanın) MARKET.satış fiyatı 8.75 tl yani 53-62 gr arası YUMURTA.1600 gr ile 1650 gr arası 1 kartonu Gelir.

 

YUMURTA ÜRETİCİSİNDEN ÇIKIŞ FİYATI 3.15 krş’tur..Kdv Dahil fiyatıdır. % 8 i Devlete verilecek bedeldir, Üretici tarafından.Bir başka deyişle üretim maliyetinin % 60 zarar fiyatıyla satılıp ve bu zararın Kdv sini ödemektedir zavallı YUMURTA ÜRETİCİSİ!!!! Bu yumurtayı paketleyip üzerine kâr marjı koyan YUMURTA PAKETLEME TESİSLERİ VE ARACILAR VASITASIYLA Marketlere 5 lira ile 5.50 lira arası satmaktadır..

%40 ile % 45 marketin kâr marjıdır.Paketleyenin değil Marketin kâr marjı!!! bunun adı haksız kazanç ve enflasyonu körüklemekten başka bir şey değil..Marketlerin kâr marjı çok fazla Marketler başka ürünlerde %10 ile %25 kar marjı ile çalışırken Yumurta %40 ile %45 kâr marjı doğru değil..Marketlere yumurta paketleyen firmaların market satış fiyatını belirlemesi gerekir..Sigaranın,ekmeğin nasıl ve diğer ürünlerin nasıl market satış fiyatları belirli ise yumurtanında öyle olması gerekir..

 

TÜRK YUMURTA ÜRETİCİSİ Zarar üstüne zarar ile ayakta durma çabasında iken Tüm zincir marketlerinin bu yaklaşımını kınıyorum.

 

Ayhan Osmanlıoğlu,


Yazan - 13 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x