Zeybekci: Asıl sorun faiz maliyeti


trtrtrt

 

Enflasyonda sorumluluğu tarımsal ürünlere yıkmanın doğru olmadığını söyleyen Bakan Zeybekci, asıl sorunun faiz maliyeti olduğunu belirtti.

 

Zeybekci: Asıl sorun faiz maliyeti

 

 

ANKARA – Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, tarımın enflasyona mutlaka katkısı olduğunu ancak bu konudaki sorumluluğu tarımsal ürünlere yıkmanın sorumsuzluk olacağını belirterek, ana meselenin ıskalanmış olacağını, asıl sorunun faiz maliyeti olduğunu söyledi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile birlikte katıldığı Tarım Ürünleri İhracatı Değerlendirme Toplantısı’nda Zeybekci, “TCMB’nin enflasyon ile ilgili yorumlarında sivri biber ve limonu bundan sorumlu tutmak, ana meseleyi ıskalamak demektir. Enflasyon Türkiye için önemlidir, hayati önemde midir o ayrıca tartışılır. Ama enflasyon içindeki sebeplerde sivri biberde, limon veya tarımsal ürünlerde ya da yaz geldi otel ve servis hizmetleri, restoranlarda fiyatlar arttı demek; ana meseleyi ıskalamış oluruz” dedi ve şöyle devam etti:

 

“Ana melese şu anda üretim, yatırım yapmak isteyen, istihdam artırmak isteyenler, burada üreterek ihracat yapan insanlar var. Önümüzdeki en önemli engellerden biri Türkiye’de katlanılan faiz maliyetleridir. Katlanılan faiz maliyetlerinin üretim içindeki toplam maliyete katkısı ve dolayısıyla yaptığı maliyet enflasyonudur.

 

DİĞER HABERLER
Dökme zeytinyağı ihracatındaki yasak kalktı

Dolayısıyla tarımın enflasyona katkısı mutlaka vardır, hayır demek yanlış olur ama yükü tarımsal ürünlere yıkmak sorumsuzluk olur.”

 

İhracat ve ithalatın ekonomiye etkisi

 

Zeybekci, ithalat ve ihracatın Türk ekonomisine ilişkin etkilerini değerlendirirken ise Türkiye’nin 2014 yılında büyümeye ilişkin hedeflerini tutturacağına inandıklarını söyledi. “Türkiye’nin bu alanda en önemli dayanak noktasının ihracat, ihracata dayalı büyüme ve ihracattaki performansı olacağına inanıyoruz” diyen Zeybekci, “Bugün mesela ihracatta miktar endeksleri açıklandı. İlk altı ayda yüzde 8.3 oranında Türkiye ihracatta miktarını artırdı, ithalatta ise tam tersine ilk altı ayda yüzde 3’ün üzerinde bir azalma sağlandı. Bu tam çarpan etkisiyle dış ticaret açığımızı yüzde 20’lerin üzerinde daraltıyor, cari açığımızı da bütün beklentilerin üzerinde yüzde 30 civarında daraltıyor.

 

Cari açıkta (GSYH’ya oran olarak) orta vadeli hedefimiz olan yüzde 6.4’ü Türkiye yapsaydı başarı sayacağı bu cari açığı, yüzde 5.5’ler seviyesine kadar indirerek o en yumuşak karnımız dediğimiz cari açıkla ilgili problemi inşallah tarihe gömecektir diye düşünüyoruz” dedi.

 

Tarım Bakanı Eker:Türkiye’nin net ithalatçı olduğu doğru değil

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise gıdanın enflasyon sepetindeki ağırlığı ile ilgili olarak uluslararası parametrelerin de dikkate alınması gerektiğini söyleyerek, “Avrupa Birliği’nde enflasyon sepetindeki gıdanın ağırlığı ile Türkiye’de gıdanın ağırlığı arasında fark var mıdır, yok mudur ona bakmak lazım. Onu tek başına ondan sorumlu tutmak ne kadar doğru; bence biraz daha analize, ayrıntılı çalışmaya muhtaç bu konu” dedi.

DİĞER HABERLER
Sivrisinek Isırığı Alerjisi ve Korunma Önlemleri

 

Mehdi Eker Türkiye’nin özellikle tarım alanında ithalatçı bir ülke olduğu şeklindeki yorumların doğru olmadığını söyledi. Türkiye’nin tarım hasılasının AK Parti’nin göreve geldiği günden bu yana üçe katladığını belirten Eker, “Zaman zaman haksız şekilde medyada yer alıyor ve doğru değil Türkiye’nin net ithalatçı olduğu yönünde, bu doğru değil. Türkiye tarımda net ihracatçıdır, net ithalatçı değildir asla” dedi.

 

Kuraklık konusuna da değinen Eker, 2013 yılında tarımsal üretim alanında birçok alanda rekorlar kırıldığını belirtirken, bu sene kış ve sonbahar aylarının çok kurak geçmesi nedeniyle bazı ürünlerin üretiminin etkilendiğini söyledi.

 

Kaynak:  Reuters


13 Ağustos 2014. 13:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x