Ziraat Bankası Kredi Borçlarını Yeniden Yapılandırdı


Ziraat Bankası Kredi Borçlarını Yeniden Yapılandırdı

Banka, ödeme kolaylığı paketinden 238 bin kişinin 3,5 milyar lira tutarındaki kredi borcunu yeniden yapılandırdı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bankanın bu yılın Ocak-Eylül dönemindeki karının 2 milyar 733 milyon liraya yükseldiğini bildirdi.

Çağlar, TBMM KİT Komisyonu’nda, bankanın 2008 yılı faaliyetlerine ilişkin Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) raporunun genel görüşe sunulmasına ilişkin toplantıdan sonra, basın mensuplarının sorusu üzerine, geçen yılın Ocak-Eylül döneminde 2 milyar 670 milyon lira olan bankanın net karının bu yılın aynı döneminde 2 milyar 733 milyon liraya çıktığını söyledi.

Çağlar, toplantıda yaptığı konuşmada da, 2008 yılında aktif büyüklüğü 100 milyar lirayı aşan ilk Türk bankası olan Ziraat Bankası’nın bundan sonraki hedefinin “100 milyar doları aşan ilk Türk bankası olmak” olduğunu belirtirken, Eylül sonu itibariyle aktif büyüklüğün, geçen yıl sonuna göre yüzde 10 artarak 137,5 milyar liraya ulaştığını açıkladı.

Bankanın 2010 yılına ilişkin verilerinin, bankanın finansal sistem içindeki büyüklüğüne ve liderlik vasfına yakışır bir şekilde bu yılın sonlandırılacağını gösterdiğini kaydeden Çağlar, şu bilgiyi verdi:

“Bankamızın toplam kredileri, sektör artış oranı olan yüzde 6’nın çok üzerinde artarak, 2009 yılı sonunda 36 milyar liraya, bu yıl itibariyle 50 milyar liraya geldi. Sektörün en çok TL kredi kullandıran bankası olma konumumuzu sürdürüyoruz. 2009 yılında haftalık kredi hacmi 1 milyar liranın altına düşmedi. Bu yıl da 720 milyon lirası ticari, 210 milyon lirası tarımsal ve 460 milyon lirası bireysel olmak üzere haftada 1,4 milyar lira kredi kullandırıyoruz. Eylül 2008-Haziran 2009 döneminde sektörde sağlanan 7,5 milyar liralık kredi artışının 5 milyar lirasını Ziraat Bankası kredileri oluşturdu. Mevduatın krediye dönüşüm oranı, 2002-2009 döneminde yüzde 14,5’ten yüzde 36,5’e çıktı. Eylül 2010 itibariyle bu oran yüzde 40,5 oldu.”

DİĞER HABERLER
Mutlu Olmanın Gerekçeleri

3,5 milyar liralık kredi yeniden yapılandırıldı

Kriz döneminde yapılan ödeme kolaylığı uygulamalarında, kredilerin vadeleri uzatılıp faiz oranlarında indirime gidildiğini hatırlatan Çağlar, bu kapsamdaki ödeme kolaylığı paketinden 238 bin kişinin 3,5 milyar lira tutarındaki kredi borcunun yeniden yapılandırıldığını bildirdi.

Çağlar, “borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin gündeme getirilen yeni düzenleme kapsamında Ziraat Bankası’na ilişkin kredi borçlarının kapsamda olmadığı hatırlatılarak, bunun gerekip gerekmediği” sorulması üzerine, şöyle yanıt verdi:

“Mevcut uygulama kapsamında, 224 bin çiftçinin 3,1 milyar liralık borcu yeniden yapılandırıldı. Vadesi gelen kredi borcunun faizi ödenince ana para borcu 1 yıl uzatıldı. Bu konularda 2003’te 2009’da yeniden yapılandırma yapıldı. Bu yapılandırma imkanı hala devam ediyor. Temerrüt faizi uygulaması şimdiye kadar yapılmadı. Anaparasını ödeyene faizlerde kolaylık sağlıyoruz. Yapılandırma uygulaması hala uhdemizde, rutin olarak devam ediyor.”

Ekonomik kriz döneminde tüm sektörlere yönelik kredilendirme faaliyetini hız kesmeden sürdüren bankanın, ihtiyatlı kredilendirme politikası sonucunda, takipteki alacak oranını, yüzde 5,2 olan sektör ortalamasının altında, geçen yıl itibariyle 1,9’da tuttuğunu anlatan Çağlar, bu oranın Eylül ayı itibariyle ise yüzde 1,4’e gerilediğini bildirdi.

Banka, ihtiyaç kredilerinde lider durumda

TBMM KİT Komisyonunda Ziraat Bankası’nın 2008 yılı faaliyetlerine ilişkin Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) raporu genel görüşe sunuldu.

DİĞER HABERLER
Yörüklerin zorlu yolculuğu başladı

Komisyonda, Bankanın faaliyetleri hakkında bilgi veren Genel Müdür Çağlar, bankanın tarım sektörüne kullandırdığı kredi miktarının Eylül sonu itibariyle 10,1 milyar liraya ulaştığını, sektöre, haftada ortalama 210 milyon lira kredi kullandırıldığını, kullandırılan kredilerin yüzde 95’inin sübvansiyonlu olduğunu, sübvansiyonlu kredilerin faizinin de 30 yıl aradan sonra ilk kez bu yıl, yüzde 9,75-5,20 arasında değişen tek haneli rakamlara indiğini belirti.

Ziraat Bankasının 2009’da yakaladığı bireysel kredilerdeki liderliği, bu yıl da sürdürdüğünü, Kasım ayı itibariyle bireysel kredilerin tutarının 23 milyar liraya ulaştığını, haftada ortalama 460 milyon lira tutarında bireysel kredi kullandırıldığını anlatan Çağlar, şu bilgileri verdi:

“Eylül sonu itibariyle 13,4 milyar liraya ulaşan ihtiyaç kredilerinde, 81 ilin 79’unda lider durumdayız. Ticari kredi hacmi Eylül sonu itibariyle 11,1 milyar liraya, haftalık kullandırım miktarı 720 milyon liraya çıktı.

Bankanın toplam mevduatı, Eylül sonu itibariyle 113 milyar liraya ulaştı. 2009 yılı sonunda tasarruf mevduatındaki payı yüzde 25 olan bankamız, toplam mevduatta, tasarruf mevduatında ve mevduat hesap sayısında lider durumdadır.

Bunlara paralel olarak, 2009 yılı dahil son 6 yılın kar lideri konumundadır.”

Kamuya 16,5 milyar lira kaynak aktarıldı

Bankanın, kamuya yük olmak bir yana kamuya önemli miktarda kaynak aktaran bir performans gösterdiğini belirten Çağlar, son 7 yıllık dönemde, temettü ve vergi olarak kamuya 16,5 milyar lira kaynak aktarıldığını açıkladı. Çağlar, şöyle devam etti:”Görev zararları nedeniyle 2002’de bankaya 12,1 milyar liralık hazine kağıdı verildi. Bunlar 10 yıllık dönemde tahsil edildi. En son birkaç ay yaptığımız tahsilatlar sonucunda, portföyümüzde, görev zararı alacağına ilişkin verilen hazine kağıdı kalmadı. Eğer banka, özel sektör anlayışı ile çalışmak üzere yeniden yapılandırılmasaydı, 38 milyar lira görev zararı alacağı oluşacaktı.” 

DİĞER HABERLER
Sahte ve taklit üründe Çin’in ardından dünya ikincisiyiz

Bankanın işletme giderlerinin de sektör ortalamasının altında kaldığını bildiren Çağlar, halen 1356 noktada 22 bin 369 personel ile hizmete devam ettiklerini, 424 belde ve belediyede Ziraat Bankası’ndan başka banka bulunmadığını, milyonlara hizmet ettiklerini, “herkesin bankası” olduklarını  söyledi.


26 Kasım 2010. 09:35
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
süleyman
12 yıl önce

ziraat bankasına kıredi borcumun yapılandırılması için ne yapmam gerekir bankaya müracat ettim 6 ayda 3 taksit şeklinde ödemem gerektiğini söylüyorlar askeri ücretle çalışıyorum ödeme şansım yok ne yapmam gerekir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x