Ziraat Mühendisleri” TBMM Kürsüsünden Mesleğimizi Küçültücü Açıklama Yapılamaz”


Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası bir yazılı açıklama yaparak, TBMM’de meslekleri popülizme alet edildiğini iddia etti.

Açıklama şöyle;

POPÜLİZMİNİZE MESLEKLERİ ALET ETMEYİN!

 

MHP Aydın Milletvekili Ali UZUNIRMAK bütçe görüşmeleri sırasında, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarının (Doç. Dr. Basri Hakan HAKYEMEZ) ziraat mühendisi olduğunu belirterek, “Acaba kabak mı yetiştireceğiz, sporcu mu yetiştireceğiz? Teknokrat olması gereken ve konuya hâkim olması gereken bir alanda, Türkiye‘de, o bilimsel jargondan yetişmiş, o bilimsel alanda yetişmiş hiçbir kimse, kariyeri olan kimse kalmadı da oraya bir ziraat mühendisini mi atadınız?” ifadelerini kullanmıştır.

 

Meslek alanı ile ilgili kamu bürokrasisinde benzer sorunları sıklıkla yaşayan camiamız açısından, dile getirilen konu sürpriz olmamıştır. Müsteşarlığa atanan HAKYEMEZ‘in mesleki kimliği yanında hangi nitelikleri ile belirlenmiş olduğunun yanıtı, şüphesiz ki bu atamayı gerçekleştiren ve bu yönde tercihlerini kullananlar tarafından verilmelidir. Konunun dile getirilmesinde bizleri rahatsız eden, popülist bir yaklaşımla mesleğimiz üzerinden bir tartışma açılması ve konunun dile getirilmesindeki nezaket ve zarafetten uzak üsluptur.

 

Atama yolu ile oluşan kamu bürokrasisinde, liyakati değil sadakati esas alan uygulamalar, yılların kangren olmuş sorunlarından biridir. Benzer sorunun, seçim kanunlarındaki anti-demokratik hükümler nedeniyle parti liderine bağımlı olmak zorunda bırakılan seçilenler için de söz konusu olması, sorunun büyüklüğünü göstermesi açısından kaygı vericidir.

 

Milletvekili UZUNIRMAK ağacı görmekte, ancak ormanı görememektedir. Milletvekili UZUNIRMAK‘ın, sistemin genel sorununu, temsil ettiği kimliğe yakışır bir dille ifade etme ve kamuoyunun dikkatini çekme yerine, mesleğimizi küçük düşürücü ve camiamızda infial yaratan bir üslupla dile getirmesini şiddetle kınıyoruz.

 

Alanıyla ilgili çok değerli bilim insanları ile bürokratlar yetiştirmiş olan ziraat mühendisleri camiası, alanları dışında da başarılı olmuş çok sayıda meslek mensubuna sahiptir. Ziraat mühendisleri şüphesiz ki kabak da yetiştirir, soframızda aşımız olan başka yiyecekleri de… Bunu gururla, onurla yaparlar ve halkımızın sağlıklı beslenmesi için yapmaya devam edeceklerdir.

 

Ziraat Mühendisleri Odası her meslek disiplinine saygıyı olmazsa olmaz ilke olarak kabul etmiş ve kamu idaresinde liyakate de her zaman saygı duymuştur.

 

Yasama organının bir üyesi olan Sayın UZUNIRMAK ve diğer vekillerden beklentimiz, sorunun gerçek nedenini görmeyen ve çözümüne ilişkin katkı sunmayan yaklaşımlar yerine, kamu bürokratlarının görev tanımlarını açıklıkla yaparak, seçimlerinde nesnel ölçüler getiren, sübjektif her türlü etkiden uzak yasaların çıkarılması konusunda çabalarını ortaya koymalarıdır.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz

 

Dr. Turhan TUNCER TMMO Ziraat Mühendisleri Odası Başkan (Yönetim Kurulu adına)

 

 

 


Yazan - 19 Aralık 2012. Kategori TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x