Ankara Keçisi,uzun yıllardan sonra ilk kez kurbanlık olarak pazarda….


unnamed

 

 

 

 

Verilen desteklerle,her geçen gün,hem sayısı ve hem de gen kalitesi artırılıyor….

 

 

Halim UTLU

 

Uygulanan çeşitli proje ve desteklerle sayısı artan Ankara Keçisi, uzun bir aradan sonra ilk defa kurbanlık olarak kurban pazarında satışa çıktı.

 

Bir dönem Ankaralıların kurbanlıkta ilk tercihi olan Ankara Keçisi, ucuz fiyatıyla da ön plana çıkıyor. Ekonomik durumu iyi olup, birden fazla kurbanlık kesen ailelerin, ikinci tercihini Ankara Keçisi’nden yana kullanmalarını öneren Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç,ibadetini yerine getirmek isteyen ancak ekonomik geliri sınırlı olan aileler için, Ankara Keçisi’nin fiyatıyla uygun bir tercih olarak öne çıktığını ifade etti.

 

Keçi etleri içinde, Ankara Keçisinin gevrek tadıyla ayrı bir yeri var

 

Uluslararası literatürde, Ankara Keçisinin dünyanın en sağlıklı ve lezzetli kırmızı etlerinden biri olarak bilindiğinin altını çizen Birlik Başkanı Kılınç,bakın bu konuda ne diyor; “Keçi eti, kırmızı et çeşitleri içinde, lezzeti ve sağlıklı oluşu nedeniyle, her geçen gün öne çıktığı günümüzde, Ankara Keçisinin keçi etleri içinde gevrek tadıyla ayrı bir yeri vardır. Ankara Keçisi,meranın karla kapladığı kış dönemlerinde dahi, hazır yem hiç tüketmez, tamamen doğadan ve doğal beslenir. Bir Ankara Keçisi günde yaklaşık 5 km yol yürür. Bu da etini daha sağlıklı ve lezzetli yapıyor.”

 

Pazara, 200 kadar Ankara Keçisi geldi

 

Büyük kurbanlık pazarları içinde yer alan Ovacık ve Optimum Kurban Pazarlarında kurbanlık satışı yapan Ayaşlı Ankara Keçisi Yetiştiricisi Mesut Eroğlu, eskiden özellikle de ilçelerdeki kurbanlarda, mutlaka Ankara Keçisi’nin kesildiğini belirterek” Ankara Keçisinin azaldığı ve orman düşmanı ilan edildiği yıllarda, bu gelenek unutulur oldu. Yıllar sonra Ankaralılara kurbanda Ankara Keçisi yedirelim sloganıyla pazarda yer aldık. Ankara Keçisi eti çok lezzetli. Pazara, 200 kadar Ankara Keçisi getirdik. Özellikle eski kuşak Ankaralılar, karşılaştığında çok mutlu oluyor. Bize Ankara’da hala daha bu keçiden kaldı mı diye soruyorlar. Özellikle eski kuşak Ankaralılar hiç pazarlık yapmadan alıyor. “dedi.

 

Desteklerle,hem sayısı ve  hem de gen kalitesi artırılıyor

 

Başkent’in eski ve önemli simgelerinden Ankara Keçisi sayısı,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği desteklerle, her geçen gün hem sayısı ve  hem de gen kalitesi artırılıyor. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Ankara Keçisinden elde edilen oğlak ve tiftik ürünlerinin değerlendirilmesi noktasında, Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ortak proje çalışmaları devam ediyor.


Yazan - 24 Eylül 2015. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK, MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x