Balinalara ‘Geleneksel’ Katliam


Faroe Adaları’nda yine balinalar katledildi. 230 balina sıkıştırıldıkları Vagur koyunda vahşice doğrandı

 

  Balina avı

 

– Kuzey Kutbu yakınlarında bulunan Faroe Adaları sakinleri Viking’lerin bin yıllık geleneğini sürdürdüklerini öne sürerek bu yıl da teknelerle bir koya sıkıştırdıkları yüzlerce savunmasız balinayı gözünü kırpmadan doğradı. 50 bin kişinin yaşadığı özerk yönetimli adada balina avı iki gün önce başladı. Ada sakinleri teknelerle 50 ila 100’erli gruplar halinde avlanmak için kıyıya yaklaşan Pilot balina sürüsünü kıstırdı. Balinalar Vagur koyunda sıkıştırıldıktan sonra hazırladıkları özel bıçaklarla kıyıda bekleyen ada sakinleri kıyıma başladı.

 

230’u katledildi

 

– İki gün içinde tam 230 balina aynı koyda acımasızca doğrandı. Kültürel miras kategorisinde bulunan kanlı avdan sonra vinçlerle kıyıya çekilen balinalar parçalanarak halka dağıtıldı. Faroe halkına her yıl pilot balina nüfusunun yüzde 20’sini avlama izni veriliyor. Bu yıl da 467 tane balina avlanması bekleniyor. Balina etlerinin satışı yasak. Ada sakinleri öldürdükleri balinaların etlerini eşit olarak aralarında paylaştırıyor.

 

“Bu etle besleniyoruz”

 

Faroe Adaları’nda geleneksel balina avı 1584 yılından beri her yıl yapılıyor. Her bir balinadan çıkan et, ada sakinlerinin başlıca protein kaynağı. Ancak yapılan araştırmalarda, ette yüksek miktarda cıva bulunduğu için tüketiminin sakıncalı olduğu açıklandı. Faroeliler ise tehlikeye rağmen uyarılara kulak asmıyor.

 


Yazan - 12 Ağustos 2012. Kategori HAYVANCILIK, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x