Danıştay’dan çok önemli karar….

Sosyal medyada paylaş.

unnamed

 

 

 

Halim UTLU

 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın, Danıştay’a, açtığı davada, gıda işletmelerinde zorunlu personel olarak çalışan mühendislerin, bağlı bulundukları meslek odasından üye olduklarına dair belge alma yükümlülüğünü kaldıran yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurdu.

 

Ziraat,Gıda ve Kimya Mühendisleri Odası dava açtı

 

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör,Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Yusuf Songül ve Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Ali Uğurlu imzasıyla yapılan “Güvenilir Gıda İçin Danıştay Devrede!” başlıklı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 7 Ocak 2014 tarihinde Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik’in 10. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendini değiştirerek, gıda işletmelerinde zorunlu personel olarak çalışan mühendisler üzerinden gerçekleşen oda denetimini kaldıracak şekilde düzenlemeler yaptığı hatırlatıldı.

 

Dava kazanıldı

 

Bu meyanda gıda işletmelerinde çalışan mühendislerin bağlı bulundukları meslek odasından üye olduklarına dair belge alma yükümlülüklerinin de kaldırıldığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: “TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası, işyerlerinde çalışan gıda mühendislerinin odaya üyelik belgesi alması şartını kaldıran yönetmeliğin iptali için açtığı karşı davayı kazanmıştır.

 

Odadan istihdamı zorunlu personel belgesi alınması mecburi

 

Danıştay 10. Dairesi 27.11.2014 tarihinde Odalarımızın itirazını yerinde görmüş, gıda işletmelerinde çalışan meslektaşlarımızın odaya üye olmasını ve ilgili odasından istihdamı zorunlu personel belgesi almasını mecburi kılarak, yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Kararda, 5996 sayılı kanuna atıfta bulunularak, halkın gıda güvenliği için mühendisin ve odaların gıda işletmelerindeki varlığının kaçınılmaz olduğu belirtilmiştir.

 

Gıda işletmelerinde mühendis yoksa, güvenilir gıda da yok!

 

Halkımızın güvenilir gıdaya ulaşması ve meslektaşlarımızın kamu adına görevlerini en iyi şekilde yapmaları açısından, son derece faydalı olacağına inandığımız bu sevindirici kararı, kamuoyu ile paylaşırken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı söz konusu kararın gereğini yerine getirerek, ilgili yönetmelik değişikliğinden vazgeçmeye çağırıyoruz ve diyoruz ki; “Gıda işletmelerinde mühendis yoksa güvenilir gıda da yok!”


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=72092

Yazan - Şub 18 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı