Fındık işçilerine düşük rekolte uyarısı


findik-iscileri-orduya-gelmeye-basladi-IHA-20130723AW000590-5-t

 

TZOB Yönetim Kurulu Soydan, “Bahçe sahipleri ile görüşmeden bölgeye gelen fındık işçileri iş bulamamayla karşı karşıya kalabilirler” dedi.

 

 

 

Ordu’da fındık rekoltesinin geçen sezona oranla düşük olması nedeniyle bölgeye fazladan gelecek mevsimlik tarım işçilerinin mağdur olabileceği belirtildi.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, tarım il ve ilçe müdürlüklerinin açıkladığı takvime göre fındık hasat sezonuna 10 günden az zamanın kaldığını anımsattı.

 

Bölgede fındık hasadı öncesi üreticiler tarafından sürdürülen hazırlıkların devam ettiğini ifade eden Soydan, Doğu ve Güneydoğu illerinden işçilerin de Ordu’ya gelmeye başladığını söyledi.

 

Şu ana kadar gelen işçilerin valilik tarafından oluşturulan alanlara yerleştiğini vurgulayan Soydan, “Ancak fazla gelen işçi bu sezon mağdur olabilir. İşçilere çağrımız, rekolteyi baz alarak hareket etmeleri yönünde.” dedi.

Resim_1406792720

Ordu’ya ya da fındık hasadının yapılacağı diğer illere gitmeyi düşünen işçilerin, önceden plan yapmalarının faydalı olacağını belirten Soydan, “Bahçe sahipleri ile görüşmeden bölgeye gelen fındık işçileri iş bulamamayla karşı karşıya kalabilirler. Biz hiçbir işçinin mağdur olmasını istemeyiz. Bunun için işçilerin kendi önlemlerini alması gerekmektedir.” diye konuştu.

 

Bölgede birçok bahçe sahibinin tarım işçileri ile bağlantı kurarak fındık rekoltesine göre işçi talebinde bulunduğunu anımsatan Soydan, “Ancak hiçbir bahçe sahibi ile temas kurmadan bölgeye gelen işçiler hayal kırıklığı yaşayabilir. Çünkü rekolte geçen seneye oranla çok düşük. Rekolte düşük olduğu için işçilere olan talep de azalacaktır.” şeklinde konuştu.

 

İşçilerden, uyarıları dikkate alarak gelmelerini isteyen Soydan, “Aksi durumda büyük umutlarla gelecekleri Karadeniz’den üzülerek ve hatta zarar ederek dönecekler. Lütfen işçilerimiz ya da bu işçileri bölgeye getiren dayı başları fındık rekoltesini dikkate alarak buraya gelsinler.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Öte yandan Ordu Gıda, Tarım ve Hayvanlık İl Müdürlüğü tarafından açıklanan hasat takvimine göre, fındık hasadına sahil kesiminde 2 Ağustos, orta kesimde 8 Ağustos ve yüksek kesimde de 15 Ağustos’tan itibaren başlanacağı açıklanmıştı. aa


Yazan - 24 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x