Gümrüklerde Artık Kamyon Kuyruğu Görmeyeceksiniz


iranin-yeni-uygulamasi-sinirda-tir-kuyrugu-olusturdu-86519-04122014164036

 

 

 

Erdoğan ve Ruhani’den önemli açıklamalar

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ortak basın toplantı düzenledi.

 

 
İran Cumhurbaşkanı HASAN Ruhani, Ankara’da Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etti. İkili görüşmenin ardından Türkiye – İran YDİK oturumuna geçildi. İki lider daha sonra ortak basın açıklaması yaptı.

 

 

Teröre karşı sıfır tolerans uygulanması konusunda görüş birliği içindeyiz. Bölgedeki sorunlara mezhepçi yaklaşımın yanlışlığı ortada.

 

 

Türkiye ve İran, küresel ve bölgesel düzeyde önemli ülkeler. Dolayısıyla halihazırda bölgemizi sarsan terörizm ve mezhepçilik sorunları ile bunlara bağlı olarak ortaya çıkan insani krizlerin üstesinden gelinmesi için birlikte çalışmamız gerekiyor. Ülkelerimizin, Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizde akan kanın ve yaşanan krizlerin durdurulması için gereken çalışmalara öncülük etmesi şart.

 

 

 

 

Aramızdaki siyasi diyalogu güçlendirmek suretiyle görüş ayrılıklarını asgariye indirmeyi, müşterekleri azamiye çıkarmayı sağlamamız her şeyden önce ülkelerimizin lehinedir.

Bu şekilde davrandığımızda, bölgemizdeki sorunlara dışarıdan değil, yine bu bölge içinden çözümler geliştirilmesini özellikle sağlamamız halinde bir an önce netice alacağımıza inanıyorum. Bölgenin iki önemli ülkesi olarak bu konuda bizlere önemli bir sorumluluk düştüğünün farkındayız.

 

 

“GÜMRÜKLERDE ARTIK KAMYON KUYRUKLARI GÖRMEYECEĞİZ”

 

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin konuşmasından satırbaşları:

“Misafirperverlikleri için, Sayın Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Aşırılıklarla, şiddetle ve terörle mücadele İslam dünyası için çok önemli bir konu. Aynı şekilde İslam dünyasının birliği ve mezheplerin birbirine yaklaştırılması da çok önemli. Bizim kimliğimiz mezhepler değil, bizim kimliğimiz İslam’dır.

Sayın Erdoğan ile iki ülke ilişkilerini bütün boyutlarıyla geliştirme kararı aldık. Gümrüklerde artık kamyon kuyrukları görmeyeceğiz.

Birçok İslam ülkesinde istikrar sağlanamadı, hepsine yardımcı olmalıyız. Ölümler ve savaşlar durdurulmalı. Ülkelerin geleceğini, o ülkenin halkı belirler, bu konuda hemfikiriz. Yemen halkı zalimce bir ölüme mahkum edildi.


Yazan - 16 Nisan 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x