Kadın çiftçi ve üreticilerin, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri güçlendiriliyor


BM (Birleşmiş Milletler) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında geliştirilen Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin  Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi, belirlenen pilot illerde devam ediyor. Projenin bu seferki ayağı Eskişehir. 2 ve 3 Ekim 2018’de Eskişehir’de gerçekleşecek olan proje başlangıç çalıştayında, FAO uzmanları ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarımsal yayım  ağlarını geliştirme faaliyetlerine odaklanacak.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi’nin Eskişehir’deki faaliyetleri için, 02 ve 03 Ekim  tarihlerinde bir çalıştay düzenlendi.02 Ekim’de başlayacak çalıştayda, FAO program sorumluları ve uzmanları, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, sivil toplum ve üniversitelerden akademisyenler, tarımsal  yayın ve danışmanlıkta yeni yaklaşımlar üzerine görüş alışverişinde bulunacak.

Alkan, Sertkaya, Gutu ve Çakacak konuşacak

Çalıştay’ın açılışında,Tarım ve Orman Bakanlığı Eskişehir İl Müdürü Erkan Alkan, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı  İsa Sertkaya, FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi  Viorel Gutu ve Eskişehir Valisi Özdemir  Çakacak konuşacak. Proje,  tarımsal yayım hizmetlerini güçlendirmek ve kadın merkezli yayım faaliyetleri de dahil olmak üzere, çiftçilere yönelik yeni danışmanlık hizmetleri  oluşturmak amacıyla düzenlendi.

İldeki yayım personelinin, yöntemleri uygulama kapasitesi geliştirilecek

Tarımsal yayım faaliyetlerine yönelik ulusal bir stratejinin geliştirilmesine dair öneriler geliştirilmesi de, projenin içeriğinde yer alıyor.
Üretici-çiftçilerin ve kırsal toplumların güncel ihtiyaçlarına cevap veren danışmanlık desteklerinin geliştirilmesini hedefleyen Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi, hedefe ulaşmak için katılımcı bilgi yayım yaklaşımını güçlendirme ve il düzeyindeki yayım personelinin güncel yöntemleri uygulama kapasitesini geliştirme faaliyetlerine  odaklanıyor.

Kadın merkezli yayımı odak alan bir pilot model ortaya çıkarılacak

Proje kapsamındaki bir diğer faaliyet de, kadın çiftçilere yönelik tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerini güçlendirmek için,  kadın merkezli yayımı odak alan bir pilot model ortaya çıkarmak.
Böylece kalıcı yayım ağları oluşturarak, ülke çapındaki tarımsal bilgi sistemi güçlendirilecek ve tarımsal yayıma ilişkin ulusal bir strateji belirlenmesine katkı sağlanacak.Eskişehir Modernity Hotel’de (Yenibağlar Mahallesi, İsmet İnönü 1 Caddesi, Güzide Sokak No:1, Tepebaşı, Eskişehir )yapılacak olan çalıştaya,FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi ve Türkiye Temsilciliği,basın ve yayın mensuplarını da davet etti ve katılımdan memnuniyet duyacaklarını açıkladı.

-Halim UTLU


Yazan - 2 Ekim 2018. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x