Kadın çiftçiler ‘Gazipaşa’da kıyasıya yarıştı


1471516916_KADIN_____FT____LER_YARI__IYOR__16_

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi ve kültür yarışmasının Gazipaşa etabı tamamlandı. Kıyasıya bir rekabetin yer aldığı yarışmada Ayşe Ergün isimli yarışmacı 1’nci olarak 1500 liranın sahibi oldu.

Kadın çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağlamak ve aynı zamanda sosyalleşmeleri için bir ortam oluşturmak amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi ve kültür yarışmasının Gazipaşa etabı Gazipaşa Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

8 KADIN ÇİFTÇİ YARIŞTI

Gazipaşalı 8 kadın çiftçinin kıyasıya rekabet ettiği yarışmada toplam 15 soru soruldu. Yarışmacı Naziye Bayraktar, Ayşe Ergün, Sultan Kaplan, Ümmü Akyol, Selma Yılmaz, Havva Uçan, Nurgül Mercan ve Perihan Şimşek’in sergiledikleri performans, Kültür Merkezi’ni hınca hınç dolduran Gazipaşalıları kendilerine hayran bıraktı.

BÜYÜK REKABET

Yarışmada 15’nci sorunun ardından Ayşe Ergün, Ümmü Akyol ve Sultan Kaplan’ın eşitliği bozulmadı. 3 yedek soruda da eşitlik bozulmazken, altın sorulara geçildi. Bu bölümde de kısaya bir rekabet yaşandı. Ayşe Ergün, verdiği doğru cevapla 1’nciliği elde ederken, Ümmü Akyol ve Sultan Kaplan 2’ncilik için yarışmaya devam etti. Bu bölümde ise Ümmü Akyol 2’nci Sultan Kaplan ise 3’ncü oldu.

1471516917_KADIN_____FT____LER_YARI__IYOR__10_

SALON AYAKTA ALKIŞLADI

Gazipaşa etabının 1’ncisi Ayşe Ergün’ ü eşi ve çocukları ile birlikte tüm salon ayakta alkışladı. Ergün, yaptığı konuşmada, “ Daha öncede bu tür yarışmalara katıldım. Geçtiğimiz günlerde bir yarışmada dereceye girerek İspanya’ya gitmeye hak kazandım. Orada, onların üretimlerini inceleme fırsatı bulacağım. Özellikle biyolojik mücadele konusunda bilgi edineceğim. 3 dönüm seramız var, orayla ilgileniyorum. Tüm bilgi birikimimi burada kazandım” dedi.

ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ un Gazipaşa etabında 1’nci olan Ayşe Ergün’ün 1500 liralık hediye çekini AK Parti Gazipaşa İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Emine Avcı, 2’nci olan Ümmü Akyol’un 750 Liralık hediye çekini Gazipaşa Belediye Başkan Yardımcısı Adem Kaya verirken, 3’ncü olan Sultan Kaplan’ın 500 Liralık hediye çekini ise Gazipaşa İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazan Durak Özçelik verdi.

BİRİNCİYE 15 BİN LİRA ÖDÜL

İlk olarak kendi ilçelerinde birinci olmak için yarışan kadın çiftçiler, ilçe finallerinde birinci olduktan sonra Antalya’da gerçekleştirilecek yarı finale ve ardından il finaline katılacaklar. Gazipaşa’yı da Antalya’da yapılacak olan Yarı Final’de Ayşe Ergün temsil edecek. Antalya birincisi olmak için de ter dökecek olan finalist kadın çiftçilerden 1’nciye 15 Bin lira, 2’nciye 10 Bin lira, üçüncüye ise 7 Bin 500 lira para ödülü verilecek. Yarışmanın finali 15 Ekim 2016 tarihinde EXPO 2016 Antalya sergi alanında gerçekleştirilecek.


Yazan - 18 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x