Biz Uyurken,Organik Üründe ABD Türkiye’yi Solladı…


Herşey Sabah Gazetesi yazarı Süleyman Yaşar’ın köşesine taşıdığı yazı ile başladı.Neydi bu yazı?

Türkiye’de siyaset Silivri-Mit haberine kilitlenince ve basın yolu ile de abartılınca tüm halkın dikkatleri bu yöne çevrildi.İşte tam bu çevrilme ile “Türkiye AB ülkelerine gerçekleştireceği pazarı ABD’ye kaptırdı.” denilse de,gerçeğin çok başka olduğu bir gerçek.

ABD ile AB organik gıda anlaşması imzaladı.

Bu anlaşmaya göre, bundan böyle ABD ile AB arasında organik gıda sertifikaları karşılıklı olarak tanınacak. Böylece Avrupa’daki 50 milyar dolarlık organik gıda pazarı ABD çiftçisine açılacak.

ABD ile AB’nin arasına GDO açtı

Bilindiği gibi,daha önce GDO’lu denilen genetiği değiştirilmiş ürünler nedeniyle ABD ile AB arasında anlaşmazlık çıkmıştı ve Avrupa, ABD’den tarım ürünü ithalatını yasaklamıştı. Şimdi yapılan anlaşma hem bu çatışmayı çözüyor hem de ABD’li pek çok küçük üreticiye yeni fırsatlar yaratıyor. ABD’li çiftçiler Avrupa’ya organik gıda ihracatına 1 Haziran 2012’de başlayacak.

The Wall Street Journal’a dün açıklama yapan AB Komisyonu yetkililerine göre, yeni anlaşmayla organik gıda sektörüne artık rekabet ve standart gelecek. Böylece her ürünün üzerinde organik ihracat sertifikası bulunacak ve ürünün elde edildiği bölge ile diğer ayrıntılar bilgi olarak yer alacak.

Organik Gıda

Hiçbir kimyasallar kullanılmadan yapılan tarıma organik tarım, bu yolla elde edilen ürünlere de organik ürün adı veriliyor. Böylece insan ve hayvan sağlığına uygun olan ve çevreye zarar vermeyen ürünler elde ediliyor.

Türk çiftçisi maliyet için kimyasal kullanmıyor

Çünkü Türkiye’de köylü ailelerin pek çoğu zaten kimyasal alıp bunları üretimde kullanacak maddi güce sahip değil. Bu nedenle de zorunlu olarak organik ürün elde ediyorlar.  Aslında organik ürün Türkiye’de pek çok bölgede üretiliyor.

Türkiye’nin ihracatı…

Türkiye’nin 2011 yılı tarım ürünü ihracatı 17.9 milyar dolara ulaştı. Tarım ürünü ihracatı 2000 yılında 4 milyar dolar, 2007’de ise 11.3 milyar dolar civarındaydı. Son 12 yılda tarım ürünü ihracatı dört kat çoğaldı.Bu tarım ihracatı içinde organik ürün ihracatının payı nedir diye sorarsanız… 2011’de sadece 300 milyon dolarlık organik tarım ürünü ihracatı yaptı Türkiye. Oysa yanımızdaki Avrupa pazarına çok büyük tutarlarda organik ürün ihraç etme olanağımız var.

ABD binlerce kilometre öteden 50 milyar dolarlık organik ürün satmak için anlaşma yaparken bizim bunu kaçırmamız pek akıllıca değil. Çünkü ta okyanus ötesinden ABD Tarım Bakanı Yardımcısı Kathleen Merrigan, bu yolla kendi küçük çiftçilerine pazar açtıklarını belirtiyor.

Halbuki aynı ölçekteki küçük çiftçi bizde o kadar çok ki…

Ama biz,çiftkçilerimizi ve ülkemizi düşüneceğimize yazılı ve görsel basının reyting uğuruna bizlere dayattığı Mit,polis,asker,kavgaları ile zaten gündemimiz dolu.ABD ile AB’nin organik olayını gündeme alamıyoruz.Ne de olsa toplumumuz magazin çağını bir türlü aşamıyor.

 

 

 


Yazan - 18 Şubat 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x