Rusya’nın gıda ambargosu kendisini de vurdu


pro_vs

 

Putin Batı’ya karşı yaptırımları uzattı; gıda ambargosu 2018’e kadar sürecek

 

Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, Rusya’nın ABD ve AB ülkelerine uyguladığı gıda ambargosunun ülkedeki enflasyona olan etkisini değerlendirdi. Bakanlığın verileri, Batı ülkelerine gıda ambargosunun uygulandığı son 2 yılda Rusya’da gıda ürünleri fiyatlarının yüzde 31,6 oranında zamlandığını gösteriyor.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ağustos 2014’te karşı yaptırımlar olarak uygulanmaya başlanan gıda ambargosu, meydana gelen dengesizlikler ve rekabetin düşmesi sonucu 2014 sonu ve 2015 başında gıda ürünlerindeki yüksek enflasyonun en önemli sebebi olmuştur. Son iki yılda gıda ürünleri enflasyonu yüzde 31,6 olarak belirlenmiştir. ” sözlerine yer verildi.

 

Bakanlığa göre pazarın yaptırımlara adapte olmasıyla birlikte 2015 yılı sonuna doğru gıda ambargosu enflasyona olan etkisini kaybetti.

 

Bakanlık, Rusya’da Şubat 2015’te yüzde 52’ye kadar çıkan enflasyon rakamlarının, gıda ambargosunun etkisiyle Haziran 2016’da yüzde 31’e kadar düştüğünü belirtti.

Haberrus


Yazan - 4 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x