San Fermin’de boğalarla ilk koşu yapıldı


,KdOt-HQBrEiwkd2vzjbTJQ

 

 

 

İspanya’nın kuzeyindeki Pamplona kentinde başlayan San Fermin Festivali’nin en ünlü etkinliği olan insanların boğalarla birlikte sokakta koşmasının ilki bu sabah yapıldı.

 

Kent merkezindeki 850 metrelik yolda yapılan koşu, yerel saat ile 08.00’da (TSİ 09.00) başladı ve 2 dakika 28 saniye sürdü.

 

“Encierro” olarak adlandırılan koşunun “çok temiz” geçtiğini açıklayan Kızıl Haç’a bağlı sağlık görevlileri, hiçbir “boğa boynuzlanması” vakası olmadığını, düşmeye bağlı travmalardan 4 kişinin hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

,KmAMGGJLKUODRFoLoGigJA

Akşam matador karşısına çıkarılacak 6 boğanın, 6 öküz eşliğinde ahırdan çıkarılıp arenaya kadar yaptığı koşuya farklı uluslardan yüzlerce kişinin katıldığı bildirildi

 

Öte yandan, bu yılki festival için arttırılan güvenlik önlemleri “encierro”ya da yansıdı. Belediye tarafından koşu güzergahına 5 ayrı kamera sistemi konulurken, boğalara dokunarak veya kural dışı koşarak insanların ve boğaların güvenliğini riske atanların tespit edilerek, bu kişilere 750 ila 3 bin euro para cezası kesileceği duyuruldu.

,epGTlKieL0K5mTl5Iy6EGA

18 yaşından küçüklerin alınmadığı koşuya katılanlar genel olarak beyaz pantolon ve tişört ile spor ayakkabı giyerken, San Fermin Festivali’nin sembolü olan kırmızı fuları da boyunlarına bağlıyorlar.

 

1924 yılından bu yana tutulan istatistiklere göre, boğaların boynuz darbesiyle 15 kişinin hayatını kaybettiği “encierro”larda çok sayıda kişi de yaralanıyor.San Fermin Festivali, 14 Temmuz’da sona erecek.


Yazan - 7 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x