‘Tarihin en güvercin faiz artırımı olacak’


102261917-IMG_4546.530x298

 

 

 

Pimco’nun Global Ekonomi Danışmanı Fels, “Eğer Fed aralık ayında faiz artırır ise, bu muhtemelen tarihin en güvercin faiz artırımı olacak” dedi.

 
Dünyanın en büyük yatırım fon yöneticisi Pimco’nun Global Ekonomi Danışmanı Joachim Fels, Fed’in Aralık ayında faiz artırımına gitme kararı vermesi halinde bunun büyük olabsılıkla bugüne kadar yapılmış en güvercin faiz artırımı olacağına inandığını söyledi.

 

Güvercin duruş, Fed yetkililerinin ekonomiyi canlandırma çabaları çerçevesinde düşük faiz oranlarını devam ettirme taraftarı olmaları ve enflasyon konusunda endişe duymamaları anlamına geliyor.

 

Fed’in eylül ayında faiz artırımına gitmeyerek global gelişmelere gözlerini kapatmadığını ortaya koyduğunu belirten Fels, “Şu an ile aralık ayı arasında finansal şartlar hafiflese ve Fed faizleri artırsa bile, bu muhtemelen bugüne kadarki en güvencin faiz artırımı olacak, faiz artırımı yolunun çok, çok kademeli olacağı konusunda çok fazla teminat verilecek” diye konuştu.

 

MB’lerden daha fazla parasal gevşeme

Fels, ECB, BOJ ve Çin Merkez Bankası’ndan ise para politiklarını daha da gevşetmelerini beklediğini ifade etti.


Yazan - 7 Ekim 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x