Vizenin kalkması hem Türkiye’nin hem de Rusya’nın çıkarına 


indir

 

 

 

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı  Duma’nın iki dönem başkanlığını yapan Gennady Seleznev, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in gelecek ay Türkiye’ye yapacağı ziyaret sırasında iki ülke arasındaki vizelerin kaldırılmasını beklediğini söyledi. Zaman’a özel mülakat veren Seleznev, vizenin kalkmasının iki ülke için de faydalı olacağını söyledi.

 

Zaman’ın İstanbul’daki merkezini ziyaret eden eski Duma Başkanı ve Pravda Gazetesi’nin son genel yayın yönetmeni Gennady Seleznev, iki ülke arasında vizenin kaldırılmasına ilişkin, “Halk için çok olumlu, çünkü insanlar rahat girip çıkabilecekler. Her meslekteki insanların rahat gidiş gelişlerini sağlayacak. Bunun, ilişkilere ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum. İnsanların böyle bir isteği var. Rus yöneticiler de bunu kabul etti. İnsanların isteği üzerine adım atmak her zaman güzeldir.” ifadelerini kullandı. Vizenin kalkmasının Rusya’ya Türk turist sayısını artıracağını da vurgulayan eski Duma Başkanı, “Biz hep turizmden bahsediyoruz; ama bu iş dünyası için daha büyük bir adım. Ticari hacmimiz oldukça büyük. Rusya sadece hammadde ihraç eden bir ülke olarak görülmemeli. Mal da satabilir. Keşfetmediğiniz ürünler var.” diye ekledi.

 

Sovyetler Birliği, 1990’lı yıllardaki geçiş dönemi ve bugünü üst düzeyden gözlemleme şansına sahip birisi olarak Türkiye-Rusya ilişkilerinin geleceğini nasıl gördüğüne ilişkin bir soru üzerine Seleznev, şunları söyledi: “Elbette Soğuk Savaş döneminde Türkiye NATO’nun aktif ülkelerinden biri olması Rusya’nın hoşuna gitmiyordu. Sovyetler dağıldıktan sonra Rusya da politikalarını gözden geçirmeye başladı. 20 sene önce Brüksel’deki NATO merkezinde Rusya’nın bir temsilcisinin olacağı kimsenin aklına bile gelmezdi. Dünyadaki algılar değişti.”

 

Gelişen ilişkilere paralel olarak Türk iş dünyasının da Rus pazarına gittikçe daha fazla önem verdiğini aktaran eski Duma  başkanı, Türkiye’nin ekonomik gücüne ilişkin ilk tecrübesini ise bir anısıyla şöyle aktardı: “1994’te Rusya Federasyonu’nun ilk parlamentosu, Seva diye bir binadaydı. Parlamento binası için eski bir bina bulduk. Tamir için üç ay gerekiyordu. İhaleyi bir Türk firması kazandı. O zaman şaşırdık, çünkü bu bizim için değişik bir şeydi. ‘Rusya’da o kadar inşaat firması varken, parlamento binasını Türkler mi yapacak?’ dedik. Ama, bunu 3 ayda yapacak Rus firması da yoktu. Anlaşmamız üzere Türk firması sözünü tuttu. Biz o zamanlar Türkiye’yi üçüncü dünya ülkesi olarak görüyorduk. ‘Yapamadığımız bir şeyi Türkiye nasıl yaptı?’ diye şaşırmıştık.” Parlamento başkanı olduğu dönemde milliyetçi Rus siyasetçi Jrinovski ile ilgili bir anısını aktaran Seleznev, Jrinoski’nin meclis kürsüsünde kendisine yönelik “Seleznev’i öldüreceğim. Ama onu silahsız şekilde, sinirlerini bozarak öldüreceğim.” dediğini anlattı.

 

RUSYA, YOLUNU BELİRLEMİŞ DURUMDA

 

Sovyetler’in dağılmasının ardından Rusya’nın nereye doğru yol aldığı sorusuna ise Gennady Seleznev, Rusya’nın siyasi önceliklerini, ‘daha fazla demokrasi, insan haklarına daha fazla saygı, serbest pazar ekonomisinin başarılı şekilde uygulanması’ olarak sıralıyor. Bu çerçevede global ekonomik krizin Rusya’ya etkilerini de ele alan eski Duma başkanı, “Rusya’nın bu tip krizlerden ciddi şekilde etkilenmemesi için model bir ekonomiye sahip olması gerektiğini anladık. Şu an Rusya için en önemli en aktüel mesele bilim ve ekonomi anlamında gelişme.” diye konuştu.

 

 

MEDVEDEV BİR DÖNEM DAHA BAŞKAN KALIR

 

Tecrübeli bir siyasetçi olarak, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin, Vladimir Putin ve Dmitri Medvedev’i mukayese eden Gennady Seleznev, “Putin ve Medvedev birbirine çok benziyor; ancak Yeltsin ile Gorbaçov birbirine tam karşıt insanlardı. Gorbaçov perestroykayı yaptığı zaman halk onu ciddi şekilde destekledi. Yeltsin de Gorbaçov’un başlattığı bu hareketi kullandı ve sonuçta aldığı kararlarla Sovyetler Birliği’ni dağıtmış oldu. Rusya onun zamanında kötü zamanlar geçirdi. Putin onun yerine geldi ve toparladı. Medvedev’in şansı bu tip problemlerinin olmaması.” dedi.

 

Ülke yönetiminde görülen ‘iki başlılığın’ tehlike olmadığını belirten Seleznev, Cumhurbaşkanı Medvedev ve Başbakan Putin’in birbirini tamamlayan işler yaptıklarını söyleyerek, “Genelde bazı olaylar liderleri yönlendirir. Fakat bizde hem Putin hem Medvedev olayları yönlendiriyorlar. Rusya’yı iyi bir yere götürdüklerini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Putin’in tekrar Kremlin’e döneceğine ilişkin yorumlara cevap veren Seleznev, Medvedev’in iki devre cumhurbaşkanlığı yaptıktan sonra Putin’in tekrar cumhurbaşkanlığına döneceğine olan inancını dile getirdi.

 

TÜRK OKULLARI ÇOK GÜZEL BİR PROJE

 

Türklerin Rusya’daki eğitim faaliyetlerinin iki ülke ilişkilerine katkısının sorulması üzerine eski Duma Başkanı Gennady Seleznev şunları söyledi: “Eğitim, her milletin bütün dünyanın değer vermesi gereken bir şey. Benim Türkiye’ye gelmemin amaçlarından bir tanesi de Türklerin Rusya’da açmış olduğu ve geliştirmeye çalıştığı internasyonel okullar. Geldim sistemi gördüm. En çok hoşuma giden şey, üniversiteye kadar iyi bir terbiye vermeleri.  Çocuklarla ilgilenmeleri. Bildiğim kadarıyla Moskova’da açıldı açılıyor. Petersburg’da da açılacak. Umarım bu proje de Rusya’da eğitim adına güzel bir proje olur. Maalesef Rusya’da özel eğitimcilik çok gelişmiş değil. Bu anlamda Türkiye’de özel okulculuk daha gelişmiş.”

 

Türkiye’de de Rus okulları açılacağına inandığını da dile getiren Seleznev, “Zaman bizi buna zorluyor. Biz bu okulların açıldığını göreceğiz. Sadece Rus kültürünü, dilini öğrenmek açısından önemli değil. Pragmatik açıdan Rusça bilmek bir avantaj. Şu anda iş açısından çok ciddi avantaj. Fatih Üniversitesi’ni ziyaret ettik. Orada Rus dili edebiyatı bölümü var. Buna çok sevindim.” dedi.

 

Celil Sağır, İstanbul, Zaman


Yazan - 29 Nisan 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x