‘Yeşil altın’ın atlı bekçileri


thumbs_b_c_ded3e9dd0f7923567619c4544437f49d

 

 

Yeşil zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli merkezlerden olan Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki bahçeler, hırsızlık olaylarına karşı yaklaşık 75 yıldır atlı bekçiler tarafından korunuyor.

 

 

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki “yeşil altının atlı bekçileri”, hasat bitene kadar at ve motorlu araçlarla adım adım gezdikleri zeytinlikleri hırsızlara karşı koruyor.

 

Bölgede yaklaşık 2 milyon zeytin ağacının budama, bakım ve toplama işlerinde de rapor tutan atlı bekçilerin en önemli işi ise Ayvalıklı üreticilerin zeytinlerine sahip çıkmak.

 

Ayvalık Çiftçi Mallarını Koruma Başkanı Suat Kaçak, ilk atlı bekçilerin 1941 yılında göreve başladığını belirterek, o günden bu yana bahçelerden zeytin hırsızlığının önüne geçilmeye çalışıldığını söyledi.

 

“Bize ‘yeşil altının atlı bekçileri’ diye hitap ediyorlar”

Balıkesir’in büyükşehir olmasıyla birlikte sınırlarının genişlediğini ifade eden Kaçak, İzmir sınırından Gömeç ilçe sınırına kadar olan geniş bölgede görev yaptıklarını anlattı.

 

Söz konusu alanda yaklaşık 2 milyon zeytin ağacı bulunduğunu dile getiren Suat Kaçak, şöyle konuştu:

 

“Biz 30 kişilik bir ekiple bu sınırları koruyoruz. 20 atımız ile motosikletlerimiz, tüfek ve telsizlerimiz var. 30 personel de dönüşümlü olarak atlarla zeytinlikleri dolaşıyor. Bazı havalarda arazi geniş olduğu için motosikletlerle de görev yapıyorlar. Genellikle atlarla görevimizi icra ediyoruz. Bizler müstahsillerden tahsil edilen paralarla maaşlarımızı alıyoruz. Üreticilerimiz bizden çok memnun. Bize ‘yeşil altının atlı bekçileri’ diye hitap ediyorlar, bizim de hoşumuza gidiyor. Bizim devlet güvencesi altına girmemiz lazım. ‘Korucu sistemi’ gibi bir şey de olabilir. Çünkü bazı seneler mahsul olmuyor, insanlar ödeme yapamıyor ve çok sıkıntı çekiyoruz. Mesela 4 ay işçilerimiz para alamadı bir dönem.” aa


Yazan - 9 Kasım 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x