16 ürüne destekleme primleri haftaya açıklanacak…


TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, ”16 ürün için verilen destekleme primlerinin önümüzdeki hafta açıklanacağını, gübre ve mazot desteğinin yüzde 15 artırılacağını, yüzde 50’si hibe olmak üzere kırsal kalkınma desteğinin yeniden başlatılacağını” bildirdi.

Kirişçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümetleri döneminde yapılan tarımsal desteklerin önceki dönemlerle kıyaslanmayacak boyutta olduğunu, çiftçinin yüzünün 2011’de de gülmeye devam edeceğini, bu kapsamdaki tüm çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Çiftçinin bu günlerdeki en önemli beklentisini destekleme primlerinin oluşturduğunu belirten Kirişçi, bu primler sayesinde Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alandaki üretimin artırılırken, ithalatın azaldığını, yabancı çiftçi yerine Türk çiftçisinin kazanmasının sağlandığını vurguladı.

Kirişçi, geçen yıl ürün bazında verilen tarımsal desteklerin yeni yıl öncesinde açıklandığını anımsatarak, ”Bu yıl, geçen yıla göre yaklaşık bir ay gecikmeli de olsa çiftçinin yüzünü güldürecek bir çalışma yapıldı. Bu kapsamda, 16 ürün için verilen tarımsal destekler önümüzdeki hafta Bakanlar Kuruluna getirilerek açıklanacak. Ürün bazlı prim desteklerinin bir bölümü enflasyonun çok üzerinde artırılacak, bir bölümü de geçen yılki seviyesini koruyacak” dedi.

Gübre ve mazot desteğinin yüzde 15 artırılacağını, yüzde 50’si hibe olmak üzere kırsal kalkınma desteğinin yeniden başlatılacağını ifade eden Kirişçi, şunları kaydetti:

DİĞER HABERLER
Tohum Takas Şenliği

”Geçen yıl çiftçiye 5 milyar 881 milyon TL tarımsal destek sağlandı. Geçen yıl üretim miktarına bakılmaksızın ‘alan esaslı’ dediğimiz destekler kapsamında 1 milyar 859 milyon TL ödeme yapıldı. Prim ödemesi destekleri 2 milyar 71 milyon lira oldu. Üçüncü bir önemli desteğimiz de bilindiği gibi hayvancılıkta gerçekleşti. Bu kapsamda yetiştiricilere 1 milyar 193 bin TL destek sağlandı.”

Kirişçi, şunları kaydetti:

”Tarım sigortası kapsamındaki destekler ise yaklaşık 81 milyon TL’ye ulaştı. Üretici bilindiği gibi ürününü sigorta ettirirken priminin yüzde 50’sini devlet karşıladı. Bugüne kadar çiçeklenme dönemindeki don olayından kaynaklı zararı daha önce Tarım sigortaları kapsamıyordu. Bu yüzden, geçen yıl don nedeniyle zarar gören çiftçiye 128 milyon TL destek verildi. Yapılan düzenleme ile bundan böyle çiçeklenme dönemindeki bu zararlar da sigorta kapsamına alındı. Risk ne kadar yüksek olursa, prim de o kadar yükseldiğinden, bu kapsamdaki sigorta bedelinin yüzde 67’sini devlet karşılayacak. Bu da üretici için büyük bir rahatlama olacak.”

ÇUKUROVA ÇİFTÇİSİ ANKARA’DAN MUTLU DÖNDÜ

Bu arada, Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Mutlu Doğru, Çukurovalı çiftçinin beklentilerini bakanlık düzeyinde dile getirmek üzere Ankara’da yaptıkları görüşmelerden Adana’ya mutlu döndüklerini bildirdi.

DİĞER HABERLER
Tarla Okulunda Ders Başı

Doğru, birlik başkanı Behçet Homurlu ve yönetim kurulu üyeleri ile ziyaret ettikleri yetkililerden çiftçi için müjdeli haberler aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

”Bizi en çok sevindiren gelişme, öncelikle ürün bazlı destekleme primlerinin tespiti oldu. Türkiye’nin yağ açığını dikkate alan hükümet, destekleme kapsamında bulunan ve yağ oranı en yüksek bitkiler olan kanola, aspir ve  soyaya daha fazla destek sağlayacak. Pamuktaki destekleme geçen yıl olduğu gibi 42 kuruş olacak ancak, soya üretim maliyetinin yüzde 50’sini devlet prim olarak karşılayacak.”

Doğru, görüşmelerinde buğday fiyatları konusunda piyasada spekülasyonların da olduğunu gündeme getirdiklerini belirterek, ”Bu konuda da TMO’ya ithalat yetkisi verildiğini öğrendik. Bu sayede, TMO piyasayı regüle edecek. Mısır temini konusunda piyasada sıkıntı olmadığı için bu konuda ithalat yapılmamasının doğru olacağı konusundaki görüşlerimizi de dile getirdik.”


29 Ocak 2011. 12:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x