2.Arıcılık Sektör Buluşması 2015 yapıldı…


 

 

unnamed

 

Halim UTLU

 
Türkiye Arıcılık Sektörünün sorunlarının ele alındığı, arı birlikleri ve kurumların sorunlarının çözülmesi, sektörün kendini ulusal ve uluslararası platformlarda gösterebilmesi ve Fuar İzmir ile birlikte farkındalık yaratmasıyla ilgili neler yapılabileceğine dair çeşitli konuların tartışıldığı, 2. Arıcılık Sektör Buluşması, İzmir’daki tarihi Asansör Restorantta yapıldı.

 
Ege ve Akdeniz’de, arıcılık ön plana çıkmalı

 

Yeni fuar alanı Fuar İzmir’i tanıtmanın yanı sıra, arıcılık sektörünün öneminden ve sektörle ilgili farkındalık yaratmak için, 2016’da düzenleyecekleri Agroexpo Eurasia Ulsulararası Tarım ve Hayvancılık Fuarında, arıcılık sektörüne geniş yer vereceklerini anlatan Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan’dan sonra konuşan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği 2. Başkanı Ziya Şahin, Ege ve Akdeniz’i kapsayan bölgede, arıcılığın söz konusu olmasını arzu ettiklerini ve fuarlarda arıcılığın diğer tarım ve hayvancılık konuları gibi yer almasını istediklerini ve yapılacak etkinliklerin yöresel değil, uluslararası olması gerektiğine değindi.

 

11. kez düzenlenecek Agroexpo Eurasia Fuarı’nda,bal çeşitleri tanıtılacak

 

Şahin,11–14.2.2016’da 11. kez düzenlenecek Agroexpo Eurasia İzmir Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda, arıcılık sektörü için açılacak özel bölüme, uluslararası birçok dernek ve birlik başkanlarının katılacağını, bal üretimi çeşitlerinin tanıtılacağını ve düzenlenecek panel ve konferanslarda arıcılık sorunlarının tartışılacağını ifade etti.

Diğer Haberler:
Prof. Dr. Ender Yarsan: Dünya Arı Günü

 

unnamed

 

Kınık, Beydağ, Menderes, Selçuk ve Seferihisar’a arıcılık desteği

 

2.Arıcılık Sektör Buluşması’nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanı Ertuğrul Tugay da,bakanlıklardan görüşler alınıp, arıcılıkla ilgili Yarım Ada’da stratejik planlar ve Ege Üniversitesiyle arıcılığı yaygınlaştırma konusu üzerine çalışmalar başlatıldığını söyledi. Arıcılık yapmak isteyen ve yapan üreticilere destek ve eğitimler verdiklerinden bahseden Tugay, İzmir’in Kınık, Beydağ, Menderes, Selçuk ve Seferihisar ilçelerine destek verdiklerini anlattı.

 

Ege Üniversitesi,fuara destek vermeye hazır

 

Arıcılığa son derece önem verdiklerini ve tarım için arının vazgeçilmez bir değer olduğunu ifade eden İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir’den sonra, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Banu Yücel söz aldı.Prof. Dr.Yücel, fuarda bal ve arı ürünlerinin yararları ve sağlıklı kullanımı ile halkı bilinçlendirmek amaçlı seminer verilmesi, üretici ve çiftçilerin bir araya getirilerek, arıların fiziksel özelliklerinin tanıtılması ile ilgili konulara değindi, Ege Üniversitesi olarak bilimsel platformda topluma dönük fuara destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

ARMASAD Başkanı Kürşat Zeynel Utlu,organizasyona tam destek verecek

 

11–14 Şubat 2016 tarihlerinde düzenlenecek Agroexpo Eurasia Fuarının, arıcılık sektörüne ayrı bir önem verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Arıcılık Malzemeleri ve Arı Ürünleri Sanayicileri Derneği (ARMASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Zeynel Utlu, organizasyona tam destek vereceklerini ve üyelerinin organizasyona katılımlarıyla ilgili azami gayreti göstereceklerini açıkladı.

Diğer Haberler:
Bebeklere bal yedirmeyin

 

Er Plast,Sepe Natural, Duru Arıcılık katıldı

 

Türkiye’nin en büyük arıcılık buluşması olacak olan Agroexpo Eurasia’ ya, birçok arı üretici birliklerinden ziyaretçi organizasyonları düzenleneceği ve sektöre hizmet eden kurum ve kuruluşların da fuarda stant alarak hazır bulunacakları ifade edilen ve 28.8.2015 tarihinde

 

düzenlenen 2.Arıcılık Sektör Buluşması’na katılan müdürlük,birlik,kuruluş,belediye,STK’nın isimleri şöyle;

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB),Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TAGYAD),İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanlığı, İzmir Veteriner Hekimler Odası,Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü,Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Arıcılık Şubesi, Arıcılık Malzemeleri ve Arı Ürünleri Sanayicileri Derneği,Er Plast,Sepe Natural, Duru Arıcılık ile Manisa, İzmir, Burdur, Isparta, Çanakkale ve Balıkesir illeri arı yetiştiricileri birlik başkanları ve Orion Fuarcılık.


Yazan - 1 Eylül 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x