AB üyeliği olmasa da Türkiye birşey kaybetmez


Dışişleri Bakanlığı Balkanlar ve Orta Avrupa Genel Müdürü Büyükelçi Hakan Okçal, Türkiye’nin AB üyesi olmasa da birşey kaybetmeyeceğini belirterek, ”Türkiye, bugün dünya devletleri arasında süper ligde oynayan, oyun kurucu bir ülke konumundadır” dedi.

Türkiye’nin ”artık 1970’lerin Türkiye’si olmadığını”, bölgesinde ve dünyada güçlü bir ülke haline geldiğini belirten Okçal, Türkiye’nin yakaladığı ivmeyle Avrupa’da ”oyun kuran” bir ülke olduğunu, başka ülkelere model niteliği taşıdığını ifade etti.

Okçal, Türkiye’ye karşı bazı Avrupa devletlerinin, tarihten gelen bir ön yargısının bulunduğunu, bunda ”İslam fobisi”nin de rolü olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin bu ön yargıları kırmak için daha etkin bir dış politika yürütmeye başladığını anlatan Okçal, geçen yıl 15, bu yıl da şimdiye kadar 10 yeni büyükelçilik açıldığına işaret etti.

Okçal, komşu ülke Yunanistan’a yaşadıkları ekonomik kriz nedeniyle el uzatıldığını, ”Avrupa’da düşman olarak bilinen Türkiye ve Yunanistan’ın bu dostane tutumunun bazı ülkeleri rahatsız ettiğini” anlatarak, ”Biz Çin’de de Fildişi Sahillerinde de saygın bir ülkeyiz” dedi.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Ziyarette işadamlarının sorularını da yanıtlayan Büyükelçi Okçal, ”AB Dönem Başkanlığının Kıbrıs Rum Kesimine geçmesi durumunda Türkiye’nin tavrının ne olacağı” yönündeki soru üzerine, son iki üç dönem başkanlığında Türkiye müzakere sürecinde hiç yeni fasıl açılmadığını ve halen açılması beklenen 35 fasıl bulunduğunu belirtti.

DİĞER HABERLER
Sınırda bekleme süreleri kısalıyor

Okçal, Türkiye’nin ”devlet denilen o oluşumu” kabul etmediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

”(Kıbrıs Cumhuriyeti) olarak belirtilen yer bugünkü devlet değil. Orada bir Kıbrıs Cumhuriyetinden söz etmek mümkün değil. Eğer dönem başkanlığı, o oluşuma verilirse onunla masaya oturmamız mümkün değil. Bizim bir bakanımızın, tanımadığımız bir devletin bakanıyla görüşmesi düşünülemez. Biz zaten 1974’ten bu yana aynı tavrımızı sürdürüyoruz. Kıbrıs konusunda taviz vermemiz mümkün değil. Zaten bunu Başbakanımız da net bir şekilde ifade etti. İlişkilerimiz donacağı ifade edildi.

Zaten AB ile ilişkilerimiz şu an donmuş vaziyette ve çok ilerlemiyor. Eğer tamamen donarsa belki bazı Avrupa devletleri akıllarını başlarına toplamış olacaklar. AB üyeliği olmazsa Türkiye birşey kaybetmez. Türkiye bugün dünya devletleri arasında süper ligde oynayan, oyun kurucu bir ülke konumundadır.”

Bazı devletlerin AB üyeliği konusunda bir oyalama taktiği ile Türkiye’nin AB üyeliğini engellemeye çalıştığını ifade eden Okçal, oysa Türkiye’nin AB’ye katkı sağlayacak bir ülke olduğunu söyledi.

Okçal, AB ülkelerinde ekonomik krizler yaşanırken Türkiye’nin yüzde 11’lik büyüme oranı ile dünyada birinci sırayı aldığına dikkati çekerek, ”Belki Türkiye AB üyeliğine girerse AB’nin bir Hristiyan kulübü olmadığı da kanıtlanmış olacak. Her bakımdan AB’ye katkısı olacak bir ülkeyiz. Bizim ülke olarak ilişkileri dondurmadan bir kaybımız olmaz. Türkiye, AB olmadan da çok iyi yerlere gelmiş durumdadır” dedi.

DİĞER HABERLER
Schengen vizesi almak daha da zorlaşacak

 


24 Temmuz 2011. 11:51
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x