Abalıoğlu Yem’den Niğde’de süt tozu fabrika yatırımı


Türkiye’nin ilk özel yem kuruluşu olan ve yarım asırı aşkın süredir sektörde faaliyet gösteren Abalıoğlu Yem, süt tozu üretimi için büyük bir yatırıma imza attı.

Abalıoğlu yetkilileri, Niğde’de 90 dönümlük araziye kuracakları fabrikanın günlük 1.000 ton süt işleme kapasitesiyle Türkiye’nin en donanımlı ve gelişmiş teknolojiye sahip süt tozu fabrikası olağını belirttiler. Üretimi yapılacak ve endüstriyel pazara sunulacak ürünler arasında süt tozu, krema ve tereyağ yer alacak. Üretim tesisinde sıvı proses hattı, spray dryer, tereyağı üretim hattı, AMF hattı, süt tozu ve tereyağ paketleme hattı, tam otomatik 22.000 paletlik depolama sistemi bulunacak. 2024 yılında hizmete girecek fabrika, ilk etapta yaklaşık 150 kişiye istihdam sağlayacak.

Yatırım hakkında açıklama yapan Abalıoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Abalıoğlu “Süt tozu ve tereyağı, süt üretiminde mevsimsel dalgalanmaları stabilize etme bakımından oldukça stratejik ürünler. Ülkemizdeki en yüksek kapasiteye ve teknolojiye sahip olacak fabrikamızda yağlı, yağsız süt tozu, krema ve tereyağı üreteceğiz. Fabrika makineleri için pek çok endüstri alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük proses teknolojileri tedarikçilerinden GEA firmasından hizmet aldık. Sade yağ üretimi için farklı bir üretim teknolojisi olan AMF hattını da devreye alacağız. Bu yatırım, ülkemiz ekonomisine ve sektöre değer katacak, istihdama ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacak. 50 yılı aşan sürede sektörde pek çok ilki hayata geçiren Abalıoğlu Yem olarak, çiftliklerin ve çiftçinin verimini artırmak, Türk hayvancılık sektörünün kaliteli ham madde ihtiyacını karşılamak ve ülkemize değer katmak gayesiyle çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

DİĞER HABERLER
Vergi affında geri adım!

30 Eylül 2023. 10:43
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x