AB’ye süt şansımız yok ,peynir satmaya çalışalım..


222009_143433709063475_100001905408307_279815_2688272_n

Uzun uğraşlar neticesinde Avrupa Birliği ülkelerine süt ürünleri ihraç etme olasılığı doğdu.Böylelikle 12 yıl sonra yasaklanmış olan süt ürünlerine vize alınmış oldu.

 

Gelişmesini sürüdüren süt sektörünün yoğun girişimleri sonucu   AB ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatının kapısı açıldı açılmasına fakat yasağın kalkmasından bu yana ihracat, istenen düzeye çıkamadı.

 

 

Bu konu ile ilgili bir açıklama yapan Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD), izin alan firmalara bu fırsatı değerlendirme uyarısında bulundu. Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD)Başkanı Harun Çalı, firmaların sütten daha çok, katma değeri yüksek yöresel peynir ihracatı yapabileceğini söyledi.

 

Harun Çalı, “Normal süt ihracatında çok şansımız yok çünkü AB’deki UHT sütle buradaki aynı. Daha çok onların yapamadığı, katma değeri yüksek olan yöresel ürünleri ihraç etmemiz lazım. Nasıl Türkiye’ye Hollanda peynirleri geliyorsa biz de yöresel ürünlerimizi gönderebiliriz.” dedi.

 

Türkiye’nin AB’ye aldığı izinle Ortadoğu’nun kapılarını da araladığını vurgulayan Harun Çalı, “AB’ye ihraç izni, Ortadoğu ülkelerine açılmak için de elimizde bir sertifika niteliği taşıyor. AB’ye ürün yollarsak, çevre ülkeler ve Afrika’ya da rahatlıkla ihracat yapabiliriz.” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER
Tütün üreticisi üretime geri dönüyor

 

Süt ve süt ürünleri sektörü, geçen yıl 250 milyon dolarlık ihracat yaptı. İki yıl içinde de bu rakamı 600 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. AB ülkelerinde süt üretimi azalmasına rağmen tüketim Türkiye’nin iki katı. Ülkemizde 2013’te süt üretimi 18,2 milyon tonu aştı. Sanayide işlenen süt ise 8 milyon tonu buldu.


2 Ağustos 2014. 13:25
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x